Az MDF garanciát akar arra, hogy a vagyonvizsgálat alapja nem fenyegetés

2 perc

2007.10.28. 09:45

A Magyar Demokrata Fórum azt javasolja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és Veres János pénzügyminiszternek, hogy a kormány tisztasági csomagját egészítse ki egy nyolcadik törvénnyel: adjon törvényi garanciát arra, hogy a vagyongyarapodási vizsgálat eljárása nem a megfenyegetés, a zsarolás eszköze, nem politikai megrendelés a válogatás alapja.

A javaslatot azzal indokolta a pártelnök, hogy az APEH illetékeseinek ellentmondásos nyilatkozatai ezt a gyanút erősítik. Az adóhatósággal szembeni közbizalom erősen meginoghat az elmúlt napok ellentmondásos fejleményei után - áll a közleményben. Dávid Ibolya erre példaként az APEH szóvivőjének szavait illetve az adóhivatal honlapján olvasható információkat hozta fel. Emlékeztetett: a szóvivő azt mondta, hogy a vizsgálatokat véletlenszerűen végzik, az APEH honlapján viszont az olvasható, hogy a vagyongyarapodási vizsgálatokra az adózó magánszemélyek nem véletlenszerűen, hanem célzottan kerülnek kiválasztásra. 

"A baj azzal van, hogy nincs Magyarországon ember, aki elhiszi, hogy ugyanolyan elvek, módszerek és következetesség vezényli az APEH-et, mikor a főnökeit, a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vizsgálja, mint mikor vállalkozókat vagy az ellenzéki képviselőket, hiszen az APEH vezetőit a kormány képviseletében a pénzügyminiszter nevezte ki és bármikor fel is mentheti" - olvasható az MDF elnökének közleményében. Dávid Ibolya a közleményben kitért arra: törvényi garanciákat várnak a bizonyítás szabályaira, a bizonyítási teher törvényi feltételeire, az átlátható eljárási szabályokra, az adatvédelem szabályainak pontosítására, illetve arra, hogy végezhet-e az APEH készletező nyilvántartást. Ma ellentmondásos a helyzet, a pénzügyminisztérium készíti el az APEH működési szabályzatát, eljárási rendjét, az APEH a pénzügyminiszter irányítása alatt áll, márpedig törvényi garanciák nélkül, a hitelét vesztett kormány nem teremtheti meg ezek nélkül az adóhatóság iránti közbizalmat sem - zárul a pártelnök közleménye.

Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint normális országban az a természetes, ha az adóhatóság a politikusokat is ugyanúgy vizsgálhatja, mint bárki mást. Gyurcsány Ferenc ehhez tartotta magát akkor is, amikor az elmúlt három évben három APEH-ellenőrzésen esett át ő és felesége. Mint hozzátette, Dávid Ibolya felhívása félreértésen alapul. Az elmúlt napok híradásaiból ugyanis szerinte egyértelmű, hogy a személyi jövedelemadó ellenőrzés nem azonos a vagyonosodási vizsgálattal, a kettő közötti különbség például az is, hogy az szja-ellenőrzések alanyait egy számítógépes program választja ki.

Ezzel együtt amit az MDF elnöke kér, az a Gyurcsány-kormány számára magától értetődik, még csak törvénybe sem kell foglalni - hangsúlyozta. Ezt világosan jelzi az is, hogy a kormánykoalíció szakított az Orbán-kormány gyakorlatával: kizárt, hogy az adóhatóság elnökévé bármelyik jelenlegi kormánypárt volt pénztárnokát nevezzék ki - jegyezte meg a kormányszóvivő. Daróczi Dávid véleménye szerint kétségtelen azonban, hogy hosszú évekbe telik, amíg teljesen eloszlik a gyanú, ami az Orbán-kormány idején az APEH-et körüllengte, ezért  is volt különösen káros az akkori döntés Simicska Lajos kinevezéséről. 
   
Ebben a folyamatban fontos mérföldkő lehet, ha a polgárok számára is egyértelművé válik: mindenkit ugyanúgy vizsgál az adóhatóság, függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki politikusról, vagy akár a köztársaság miniszterelnökéről van szó - hangoztatta.  Daróczi Dávid leszögezte, politikai megrendelésre soha többé nem lehet eljárást indítani senki ellen sem, de nem is élvezhetnek védelmet a politikusok sem. Kitért arra, a kormány soha nem zárkózott el attól, hogy egyeztessen érdemi javaslatokról. Felidézte, hogy Gyurcsány Ferenc a köztisztasági csomagja kapcsán is jelezte: nyitott a program bővítését célzó szakmai javaslatok megvitatására, az egész ország közös érdeke ugyanis, hogy a politika rendet tegyen végre a saját háza táján is.