Fából készítenek bioüzemanyagot a termeszek

1 perc

2007.11.26. 10:12

A baktériumok, amelyek segítségével a termeszek megemésztik a cellulózt, fontos szerepet játszhatnak a fa bioüzemanyaggá történő átalakításában - állítja egy kutatócsoport, amely a "faevők" mikrobarendszerét tanulmányozta.

"A termeszek, amelyek igen veszélyesek, amikor a házunkat pusztítják el, rendkívül hatékonynak bizonyulnak a fafeldolgozás területén" - állapítják meg a kutatók a Nature brit folyóiratban megjelent tanulmányban.
 
"A termeszek bele nagyon apró, de úgy működik, mint egy rendkívül hatásos bioreaktor" - véli Andreas Brune, a németországi Marburg Max Planck szárazföldi mikrobiológiai intézetének munkatársa.
 
A Nasutitermes neméhez tartozó termeszek metagenomjának tanulmányozása, azaz a belükben meglévő mikrobasejtek genetikai elemzése révén megállapították a bioüzemanyagok alapanyagául szolgáló polimerek: a cellulóz és a xilán hidrolíziséért (víz hatására végbemenő kémiai átalakulásért) felelős több baktérium jelenlétét.
 
A termeszek belének mikrobakörnyezete alkalmas egy A4-es méretű papírlap két liter hidrogénné történő feldolgozására - tette hozzá Brune.
 
A Nature-ben megjelent tanulmány a növényi lignocellulóz átalakítására specializálódott mikrobarendszer első átfogó elemzése a szerzők, így Falk Warneke, a Joint Genome Institute munkatársa szerint.
 
Brune szerint a termeszek belében lévő több száz mikroba két csoportra osztható: az első csoportba tartozók a kérődzők, így a szarvasmarhák bélrendszerében lévők távoli rokonai, a második csoport pedig a széndioxidot alakítja át celullózacetáttá; ez utóbbit többek között ragasztók és filmek gyártásához használják fel.