Eldöntetlen kérdések: OMV-egyesülés és rábakeresztúri szemétégető ügy

2 perc

2007.11.30. 09:18

Viszonylag részletesen, hangulati elemeket is felhasználva számoltak be a pénteki osztrák lapok a budapesti magyar-osztrák kormányülésről, aláhúzva, hogy a szívélyes és baráti légkör ellenére két vitás kérdés továbbra is lezáratlan maradt: az OMV-Mol-egyesülés és a rábakeresztúri (heiligenkreuzi) szemétégető ügye.

A Die Presse című konzervatív újság Közös kormányülés kényestémákkal alcímű tudósításában emlékeztetett arra, hogy a magyarok a k.u.k.-s időkre emlékeztetvén sógoroknak nevezik az osztrákokat. "Így hát senkit sem lepett meg, amikor Gyurcsány Ferenc csütörtökön a két ország  +kifejezetten bensőséges viszonyáról+ beszélt" - írta a lap, hozzátéve, hogy a hagyományosan jószomszédi kapcsolatokban mindazonáltal adódtak zavaró tényezők az utóbbi hónapokban. Megemlítette, hogy az OMV átvételi szándékát mind a Mol, mind a magyar kormány ellenségesnek minősíti, és ugyancsak feszültséget okoz a magyar határ közelébe tervezett égetőmű is.
   
Az OMV-Mol-ügyről külön elemzést is közölt, arra hegyezve ki mondanivalóját: nincs kilátás arra, hogy Bécs és Budapest álláspontja ebben a kérdésben rövid távon közeledjen egymáshoz. Az írás szerint az osztrákok azért kezdeményezték, hogy a két olaj- és gázipari cég vezérét kormányfői szinten fogadják Bécsben, illetve Budapesten, mert szerették volna kipuhatolni: kimozdultak-e a magyarok a "kettős fedezékből"? Az elemzés végkicsengése az, hogy a lényeget tekintve nemleges a válasz.  
   
A Kurier című független újság "hangulatjelentést" is készített a budapesti ülésre utazó osztrák küldöttség szociáldemokrata és néppárti tagjai között uralkodó légkörről. "A szövetségi kormány magyarországi fogadtatása szívélyes volt. Az osztrákok egymás közötti hangneme inkább rideg" - vonta le a következtetést. A tanácskozásról írva azt emelte ki, hogy "sok a vitás pont, de nincs megoldhatatlan probléma". A Rába-habzásról megjegyezte, hogy a szennyezés megszüntetésére irányuló, határon átívelő együttműködést mindkét fél példamutatónak minősítette. A rábakeresztúri égetőmű témájában idézte Göncz Kinga külügyminisztert, aki azt hangsúlyozta, hogy nem is annyira környezetvédelmi problémáról van szó, hanem arról, hogy a tervezett beruházás fenyegeti a térség turisztikai fejlesztését.

Derűlátóan tette hozzá: "Ahogy mi is megértjük az osztrákok igényét a biztonságra a határ térségében (a schengeni csatlakozást követően), ők is komolyan veszik a mi aggályainkat Heiligenkreuz miatt". A lap szerint a határ körzetében maradó osztrák katonai egységek keltette érzelmi hullámokat Ursula Plassnik külügyminiszter azzal csillapította le, hogy a felkészülés terén Magyarországot osztályelsőnek nevezte a schengeni csatlakozók között. Az újság szintén említést tett az OMV-Mol-párharcról. A liberális Der Standard beszámolójában Gyurcsány Ferenc családhasonlatát idézte, amely szerint még ha vannak is viták, a megegyezés gondoskodik arról, hogy a pár a válság után kibéküljön egymással. A tudósítás szerint mindkét kormányfő partnerségről beszélt ugyan, ám sem az OMV-Mol-viszályt, sem a rábakeresztúri hőerőmű ügyét nem sikerült tisztázni.