Győrfi és Kubatov a Zuschlag-gyanúsítottak listáján

2 perc

2007.11.30. 15:34

Immár focicsapat méretű a Zuschlag-ügy gyanúsítottjainak a száma, a héten ugyanis további két ember – a hvg.hu tudomása szerint Kubatov Iván és Győrfi Ludovic – bővítette azoknak a körét, akikről a nyomozó hatóság úgy véli, valamilyen módon részt vettek az egyesületeknek illegális pénzekkel való feltöltésében. A két új gyanúsított számlák gyártásával és cégátruházásokkal segítette Zuschlag és társai tevékenységét.


Lados elfogásának pillanata. Bujkálásá-
ban Győrfi segítette.
© MTI
A különösen nagy – mintegy hatvan millió forintos – kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás ügyében fokozatosan bővült a gyanúsítottak száma. Heten voltak, azután szeptemberben előkerült Zuschlag János nyolc hónapig bujkáló személyi titkára, Lados István, majd egy kiskunhalasi ügyvéd, Szente Zsolt bővítette a gyanúsítottak körét. Néhány napja pedig a Kecskeméti Városi Ügyészség munkatársai meggyanúsították Kubatov Ivánt és a román állampolgárságú, de „életvitelszerűen Magyarországon tartózkodó” Győrfi Ludovic-ot, akiről – csak nevének kezdőbetűit használva - Szabó Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szóvivője elmondta, ő segítette a bujkálásban Zuschlag személyi titkárát. A hvg.hu korábban cégnyilvántartási adatok alapján megírta, hogy Győrfi a Kecskeméthez közeli Ballószög tanyára volt bejelentve, egyik ismerőséhez. Így még az is elképzelhető, hogy Lados István itt rejtőzött el, alig néhány kilométerre a Kecskeméti Városi Ügyészség épületétől. 

Győrfi Ludovic érdekelt volt több, Zuschlag köréhez kötődő cégben is. A Gyorsabb Ügymenetért nevet viselő bt-ben az ügyvezetői poszton egymást váltotta Győrfi és Zuschlag, 2007. június 27.-től pedig Zuschlag beltagból kültag lett, a helyét Győrfi Ludovic vette át. A romániai férfi üzletelt egy másik, most előzetesben lévő férfival is, Katus Ferenccel, akivel JU-CA Beauty Bt. néven közös cége volt, amely főtevékenységként a fodrászatot és szépségápolást jelölt meg, de foglalkozott máshová nem sorolt, ”egyéb” gazdasági szolgáltatással is. Ebben a cégben tavaly december 7.-től Katus beltag, Győrfi kültag. .

Az ügyészség gyanúja szerint a kiskunhalasi ügyvéd, Szente Zsolt készítette azoknak a cégeknek a szerződéseit, amelyeknek a nevében számlákat állítottak ki a pályázaton kapott pénzek dokumentálásához. A számlákat aztán a támogatások elszámolásához benyújtották a minisztériumokban. Kubatov Iván és Györfi Ludovic járulékos segítséget nyújtottak a bűncselekmény elkövetéséhez: számlákat gyártottak, és segítettek cégek átruházásában. A nyomozás a tervek szerint jövő év elején befejeződhet, ha addig nem történik valamilyen fordulat.

A Kiskunhalasi Városi Ügyészség még 2005-ben indított vizsgálatot a számviteli fegyelem megsértésének gyanúja miatt, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználásáért. A nyomozók szerint a vizsgált egyesületek és alapítványok nem tudnak elszámolni mintegy hatvan millió forint pályázaton nyert pénz „rendeltetésszerű használatával” Az ügyészség munkatársai úgy vélik, Zuschlag János MSZP-s politikus és társai olyan szervezeteket – egyesületeket és egy alapítványt – hoztak létre, amelyek célja egyedül az volt, hogy pályázatokon közpénzt szerezzenek. A gyanú szerint ezekről fiktív számlákkal számoltak el. Az ügyészség szerint mindezt bűnszervezetben tették, amelyet Zuschlag irányított.

Cs.B.