Négy tipp szégyenlős álláskeresőknek

2 perc

2007.12.05. 05:10

Gyakran egy udvarias gesztuson múlik - például egy rövid köszönőlevélen, amelyet az interjúztatónak küldesz a felvételi beszélgetés után -, hogy végül te leszel-e a befutó a sok jelentkező közül, akik az áhított állásra pályáztak. Hogyan sokszorozhatod meg esélyeidet, hogy végül te legyél a befutó? Öteletek.

Egy friss amerikai felmérésből kiderül, hogy az állásinterjú után írt rövid köszönőlevélnek, amelyet a jelentkező küld a cég személyzetis ügyekkel foglalkozó munkatársának, „varázsereje” lehet. A Robert Half International felmérése kimutatta, hogy az állásra pályázó udvarias gesztusa jobb színben tünteti fel a jelentkezőt az interjúztató előtt, mi több, jelentősen növeli annak esélyét, hogy behívják egy újabb állásinterjú-körre, esetleg megkapja az állást.

A felmérés során megkérdezett vezetők 88 százaléka úgy nyilatkozott, hogy egy köszönőlevél az állásinterjú után egyértelműen a jelentkező malmára hajtja  a vizet, javítja a róla kialakult képet, összbenyomásokat. A megkérdezett személyzetis igazgatók  becslései szerint a jelentkezők csaknem fele nem küld köszönőlevelet a felvételi beszélgetés után, mert attól tart, „nyalizósnak” könyvelik el.  Holott a gesztus, hogy megköszönöd az interjúlehetőséget, nem pusztán kötelező udvariaskodás. Ezzel kifejezheted, hogy értékeled az állásinterjú lehetőséget, hogy a cég vezetői rád is fordítottak pár percet, jelzi, hogy komolyan érdeklődsz az állás iránt, és nem csak brahiból mentél el a felvételi beszélgetésre. Mit írj a köszönőlevélbe?

Kézzel vagy géppel? Gondosan mérlegelt szavak.
© sxc.hu
Kinek, mit, hova?

Ne sablonos köszönőlevelet írj, melyben cégnév nélkül, a „Tisztelt Hölgyem/Uram” megszólítást követően szűkszavúan közlöd, hogy hálás vagy, amiért behívtak az állásinterjúra. A levélben legyen benne a cég neve - hol, mikor vettél részt az interjún, milyen pozícióra pályáztál, és mit jelentett számodra, hogy behívtak a felvételi beszélgetésre. Levelednek legyen személyes - de ne személyeskedő - felhangja. Idézz fel néhány momentumot a felvételi beszélgetésen elhangzottakból - pl. amikor az interjúztató kitért arra, hogy alapos számítógépes ismereteid alkalmassá tesznek arra, hogy betöltsd a meghirdetett állást -, és ezekre „reflektálj”. Ha érdekes apróságok is kiderültek a felvételi beszélgetésen, esetleg megtudtad, hogy az interjúztató ugyanazon az egyetemen végzett, mint te, leveled végén ezt is megemlítheted mint érdekes egybeesést.

Adalékok a köszönőlevélbe

Egy mondat erejéig köszönőleveledben azt is megemlítheted, hogy miért pályáztad meg éppen azt az állást, amelynek a felvételi beszélgetésén részt vettél (miért akarsz az adott vállalatnál dolgozni). Ilyenkor is kerüld a sablonszöveget - bármilyen állásról legyen is szó -, úgymint: „azért szeretnék az önök cégénel dolgozni, hogy kipróbálhassam magam, hogy fejlődhessek stb.” Inkább a szakterületed nyújtotta lehetőségekre koncentrálj: a szakmai ismeretekre, kihívásokra, előrelépési lehetőségre, amellyel a meghirdetett állás kecsegtet.

Tarts több vasat a tűzben!

Ha egymás után több állást is megpályázol, és mindegyik vállalathoz be is hívtak felvételi beszélgetésre, ne csak egy köszönőlevelet írj! A levelek tartalma lehet hasonló, de mindegyik a konkrét interjúhelyzetre és a megpályázott állásra vonatkozzon, valamint a felvételi beszélgetésre, amelyen részt vettél. Ha három-négy fordulón már túl vagy, és mindegyikben más-más interjúztatóval beszéltél, mindegyikük erőfeszítéseit köszönd meg egy rövid levélben.

Gyorsan reagálj!

Rögtön az állásinterjú után - míg friss az élmény, és feltehetően az interjúztató is emlékszik rád - fogalmazd meg a köszönőlevelet, és küldd el e-mailban az interjúztatónak, még akkor is, ha úgy érzed, bemutatkozásod nem úgy sikerült, ahogyan szeretted volna! A kézzel írt levél is járható út, amennyiben nem vagy gépközelben, és nem tudsz üzenetet küldeni. A kézzel írt üzenet, levél ráadásul sokkal közvetlenebb, személyesebb, mint a géppel bepötyögött sorok.