Az osztrákok többsége ellenzi a schengeni nyitást

1 perc

2007.12.12. 07:48

Az osztrákok többsége ellenzi a schengeni határok kibővítését egy szerdán közzétett felmérés szerint.

Az OMG intézet által végzett közvélemény-kutatás szerdán közzétett eredménye azt mutatja, hogy a megkérdezettek 58 százaléka fenntartással fogadja a határellenőrzés megszüntetését az ország keleti határain, és csak alig egyharmaduk örül a fejleménynek.

Az adatok jelzik, hogy az osztrákok szemében a határok felszámolásából fakadó előnyök - például a szabad mozgási-utazási lehetőségek - nem ellensúlyozzák a "kockázati tényezőket". Hetvenöt százalékuk ugyanis attól fél, hogy a határok lebontása a bűnözés fokozódásához vezet majd az alpesi országban. Csupán 22 százalékuk gondolja azt, hogy a bűnözés és a határnyitás között nincs összefüggés.

A felmérésből az is kiderül, hogy az osztrákok zöme a sötétben tapogatózik a schengeni nyitás pontos dátumát illetően. Csupán 19 százalékuk tudta megmondani, hogy melyik napon (december 21-én) bontják le a sorompókat a keleti határállomásokon. Huszonnégy százalékuk szerint a bővítésre jövőre kerül sor, 17 százalékuk szerint valószínűleg annál is később. A megkérdezettek valamivel több mint egytizede azt válaszolta, hogy nem is lesz határnyitás.

Az osztrák lakosság bűnözéssel kapcsolatos félelmeinek lecsillapítása érdekében Günther Platter belügyminiszter ismételten megerősítette, hogy jóllehet a határellenőrzés valóban megszűnik, a határhoz közeli térségekben fokozni kívánják a biztonsági ellenőrzést. "Azt tervezzük, hogy pótlólagos biztonsági gyűrűt hozunk létre" - idézte a tárcavezetőt a Die Presse napilap szerdai száma. A miniszter utalt arra, hogy hasonló biztonsági ellenőrzés zajlik az olasz-osztrák határövezetben is, pedig ott már régóta érvényben van a schengeni egyezmény.

A mélységi felderítésben - kisegítő megbízatással - katonai egységek is részt vesznek majd. Platter szerint jövő szeptemberben megvizsgálják, mennyire hatékonyan működik a schengeni nyitás után életbe léptetett biztonsági rendszer, és az eredmény fényében döntenek majd a további intézkedésekről.