Vérebbel verébre
A szokásosnál is durvábban verték szét a minap Moszkvában és Szentpéterváron az ellenzéki tüntetéseket. Putyin gyenge és széttöredezett ellenzékét azonban ez sem fogja egységbe kovácsolni.
Azért kell szétzavarni őket, mert az úttesten vonulnak fel, és elállják az autók útját. Ha a járdán mennének, semmi baj nem lenne velük - indokolta a HVG-nek szombaton Moszkva belvárosában egy civil ruhás rendőr, miért kell feloszlatni az "Egyet nem értők felvonulását". Alig fejezte be érvelését, a Rozsgyesztvenszkij körúton rohamkocsik fékeztek, és a teherautókról leugráló rendőrök pillanatokon belül körbezárták a lassan eszmélő tüntetőket. A rövid csetepaté során a több száz rendőr elsősorban a betiltott Nemzeti Bolsevik Párt (NBP) aktivistáit kereste: ha egy-egy bakancsos fiatal a gumibotosok keze közé került, pár másodpercen belül az úttest közepén álló rabomobilban találta magát.
Másnap Szentpéterváron folytatódtak a rendőrség és a Vlagyimir Putyin államfő radikális ellenzékének számító tüntetők közti összetűzések. Míg azonban Moszkvában volt jogalap a fellépésre - a hatóságok csak egy nagygyűlést engedélyeztek, a felvonulást betiltották -, Szentpéterváron a rendőrök minden indok nélkül támadtak rá az engedélyezett gyűlésről a metró bejárata felé tartó ellenzékiekre. Két nap alatt mintegy négyszáz embert vettek őrizetbe, néhány órán át több ellenzéki vezető - így Garri Kaszparov volt sakkvilágbajnok és Eduard Limonov, az NBP vezére - is fogdába került. A pár ezer tüntető elleni feltűnő szigor Vlagyimir Lukin emberjogi ombudsmant is felháborította. "A televízióban látottak alapján úgy tűnik, több rendőr jócskán túllépett hatáskörén" - nyilatkozta Lukin, hozzátéve, hogy hivatalos vizsgálatot indít az esetleges túlkapások ügyében.
"Nem kompromisszumokat kérünk a hatalomtól, hanem azt, hogy tartsák tiszteletben az alkotmány alapvető pontjait: sajtószabadságot és szabad választásokat akarunk" - mondta a HVG-nek Mihail Kaszjanov volt orosz miniszterelnök, a szombati moszkvai tüntetés egyik résztvevője. A 2004-ben leváltott egykori kormányfő csak széttárta a kezét, arra a kérdésre, lehet-e békés eszközökkel demokratizálni Oroszországot, majd kijelentette: "Minden erőnkkel azon leszünk, hogy megőrizzük a békét."
A túlzottnak tűnő rendőri erőszak már csak azért is feleslegesnek látszik, mert az orosz ellenzéknek egyelőre semmi esélye arra, hogy választások, netán forradalom révén magához ragadja a hatalmat. A gazdaság - elsősorban az olaj- és gázexportból származó hatalmas bevételnek köszönhetően - az utóbbi években 6-7 százalékkal nő, a reáljövedelmek pedig ennek a kétszeresével emelkednek. Tavaly a közalkalmazottak kaptak jelentős fizetésemelést, idén ősszel a tanárok bérét emelik közel duplájára. A javuló életszínvonal szemmel láthatóan lankasztja a forradalmi hangulatot: a lakosság döntő többsége tisztában van ugyan azzal, hogy hazájában csak korlátozottan működnek a demokrácia intézményei, ám a szabadságjogok szűkítése, úgy tűnik, csak keveseket aggaszt igazán. Még inkább visszaveti a változások iránti igényt, hogy a lakosság - különösen az értelmiség - láthatóan csalódott a liberális demokráciában: ez azt a jelcini időszakot jelenti az átlagembernek, amikor csökkent az életszínvonal, az oligarchák szűk rétege pedig jelentős vagyont szerzett. A nyugati demokrácia annak ellenére is keveseket vonz, hogy a jelcini időszak inkább csak nevében volt demokrácia: az 1996-os elnökválasztást általános vélekedés szerint elcsalták, a gazdasági és politikai hatalom pedig az oligarchák kezébe került.
A politikától elfordult liberális értelmiségiek helyét a radikálisok vették át, s amíg a fasiszta szimbólumokhoz hasonló jelképeket használó NBP-sek vagy a nem kevésbé radikális Kommunista Ifjúság Élcsapatának (AKM) aktivistái adják a tüntetéseken részt vevők többségét, a Kreml ellenőrzése alatt álló televízióknak nem lesz nehéz dolguk elhitetni, hogy Kaszjanov vagy Kaszparov egyetlen célja a rendbontás. Holott mindkettejüktől távol áll a radikalizmus, de mivel egyelőre úgy vélik, akkora a baj, hogy a Putyin-rendszer megdöntése érdekében mindenkivel össze kell fogniuk, nem határolódnak el látványosan az utcákon velük együtt vonuló szélsőségesektől. Az ellenzéki vezéreknek eközben azzal a váddal is meg kell küzdeniük, hogy a Putyint bírálók külföldi, elsősorban amerikai megrendelésre és pénzből folytatják aknamunkájukat. E vádakat csak megerősítette, hogy a 2000-ben Londonba menekült oligarcha, Borisz Berezovszkij - akinek a kiadását Moszkva hétfőn ismét hivatalosan kérte Nagy-Britanniától - a múlt héten ismét kijelentette: pénzzel finanszírozza az orosz ellenzéket, illetve a Putyin környezetében lévő embereit, mivel úgy véli, az orosz rezsimet csak erőszakkal, "vérontást elkerülő változtatással" lehet eltávolítani. Berezovszkij valós befolyása ugyanakkor minimális: az üzletember már eladta népszerű, Kommerszant című napilapját, egykori szövetségesei pedig rég kiszorultak a szűk politikai elitből.
A Putyin-ellenes körök mozgásterét az is behatárolja, hogy az év elején megjelent az "őfelsége ellenzéke" szerepét betölteni hivatott Igazságos Oroszország (SZR) párt, amelynek képviselői élesen támadják ugyan a kormányt, de rendre együtt szavaznak a Putyin mögött álló hatalmi párttal, az Egységes Oroszországgal (JeR). Az igazi ellenzék erőtlensége, illetve a leghalványabb valódi bíráló hang elnyomása azt eredményezi, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban fordul el a politikától. Az oroszországi föderáció több körzetében - köztársaságokban, körzetekben és megyékben - tartott márciusi parlamenti választásokon a részvétel átlag 40 százalék volt, s elemzők szerint a távol maradók aránya a jövőben csak nőni fog. Az ellenzék hiányának következménye az is, hogy a társadalomban felgyülemlő feszültségek nehezen kezelhetők. Nem kizárt, hogy a szőnyeg alá söpört nézeteltérések - a gazdasági növekedés esetleges megtorpanása esetén - egyszerre és radikálisan törnek majd felszínre, amire az orosz történelem utolsó száz évében volt már több példa is.
NÉMETH ANDRÁS / MOSZKVA