Klímamentő törekvések

2 perc

2007.12.18. 22:00

Nobel-békedíjjal jutalmazták az idén az éghajlatváltozás veszélyeire figyelmeztető erőfeszítéseket. Az elismerést - főként a Kellemetlen igazság című, Oscar-díjas dokumentumfilmjéért - Al Gore volt amerikai alelnöknek, valamint a globális folyamatokat kutató klímaváltozási ENSZ-bizottságnak (IPCC) megosztva ítélték oda, jelezvén, hogy a kérdés immár a nagypolitika része.

HVG
Az IPCC szakértői az év folyamán három jelentést is közzétettek, összefoglalójukban pedig arra figyelmeztettek, hogy sürgős közbelépés nélkül visszafordíthatatlan éghajlati változások következnek be. A felmelegedés szerintük akkor is folytatódik, ha nem nő, csak szinten marad az atmoszféra szén-dioxid-tartalma. Megemelkedik a tengerszint - az évszázad végéig akár több mint fél méterrel -, a 1,5-2,5 fokos globális hőmérséklet-növekedés hatására fokozott veszélybe kerül a növény- és állatfajok 20-30 százaléka, Európában pedig szélsőségessé válhat az időjárás, gyakori áradásokra és szárazságra kell felkészülni.

A statisztikák és az előrejelzések szerint a szén-dioxid-emiszszió növekedését ennek ellenére sem sikerül megfékezni. ENSZ-szakértők úgy vélik, a csúcs 2015-2020 között lesz, aztán pedig évi 200 milliárd dollárba kerülne, hogy 2030-ra visszatérjenek a jelenlegi szintre. Egy prognózis szerint határozott beavatkozás nélkül 2030-ra az USA-ban a 2005-ös 5,8-ről 6,9, az EU-ban pedig 3,9-ről mindössze 4 milliárd tonnára nő a levegőbe jutó szén-dioxid mennyisége. A helyzet romlásáért leginkább felelősnek tartott Kínában viszont a mostani több mint kétszeresére (11,4 milliárd tonnára), Indiában pedig a háromszorosára (3,3 milliárdra) dagasztja a gazdaság energiaéhsége.

E riasztó kilátások is közrejátszottak abban, hogy a magyar Országgyűlés júniusban törvényben kötelezte a kormányt a 2008-2025 közötti időszakra szóló nemzeti éghajlat-változási stratégia kidolgozására. A tervezettnél később, várhatóan csak 2008-ban elkészülő dokumentum egyebek közt a megszokottnál aszályosabb nyarakra és a hirtelen lezúduló nagy csapadékra való felkészülést hivatott elősegíteni.

HVG
Tárgyaltak a klímaváltozásról a G8-csoport vezetői is. Júniusi találkozójukon nem kötelezték ugyan el magukat, de Angela Merkel német kancellár javaslatára a nyilatkozatba belekerült, hogy 2050-re csökkentsék az 1990-es felére a gázkibocsátást. Decemberben az indonéziai Balin 185 ország képviselői már egy újabb, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását korlátozó szerződésről egyeztettek, miközben a 2012-ig érvényben lévő - a gázemisszió 5 százalékos csökkentését célzó - kiotói jegyzőkönyv előírásait sem sikerül teljesíteni. A legnagyobb "gáztermelő", az USA például továbbra sem ratifikálta az okmányt, építő hozzáállást ígért viszont az azt felváltani hivatott új klímavédelmi egyezmény kidolgozásához, amelynek 2009-ben kell lezárulnia.

Az emelkedő olajárak mellett a környezettudatos gondolkodás térnyerése is közrejátszott abban, hogy minden korábbinál gyorsabban nőtt a levegőt kevésbé szennyező autók népszerűsége. A már szinte minden nagyobb márka által gyártott hibrid meghajtású kocsikból például az USA-ban novemberben 82 százalékkal többet adtak el, mint egy évvel korábban, Európában pedig az első félévben 25 százalékos növekedést regisztráltak, és az újonnan bejegyzett autók 15 százaléka már alacsony károsgáz-kibocsátású volt.