Fejfájás, fülzúgás és pokolgép ellen

1 perc

2008.01.04. 09:45

Az amerikai haderő olyan sisakra szerelhető érzékelőt fejlesztett ki, amely azt figyeli, mi történik a katonákkal robbanások közben és azt követően. Ha az ő életükre nem is vigyáznak jobban, a következő generációk életét jelentősen megkönnyítik a begyűjtött adatok.


A sisakok rövidesen akár a
bombarobbanás következményeitől
is megvédhetnek
© blog.wired.com/defense
A szenzorral felszerelt high-tech sisakokat eddig 1145 katona kapta meg, segítségükkel hasznos áttekintés kapható a katonák közvetlen környezetében történő robbanások és lökéshullámok fizikai jellegzetességeiről - árulta el a sisakok kialakításáért felelős PEO Soldier az USA Today-nek. Az új felszerelést tavasszal tesztelik Afganisztánban a 101-es Gyalogsági Légideszantos Divízió katonái.

A felszereléssel jobban felmérhetőek az IED-k (azaz rögtönzött robbanószerkezetek) okozta agysérülések okai és következményei. A szenzorok mérik a robbanás után a levegő lüktetését - a lökéshullám ugyanis keresztülrobban a testen és károsítja mind az agysejteket, mind pedig a belső szerveket. Ez a rögtönzött robbanószerek okozta halálok fő oka, mivel képes eltörni a katonák nyakát is.

A sisakok által összegyűjtött adatokat 30 naponta ellenőrzik. A szenzorok 527 eseményt képesek rögzíteni, felmérve az olyan különbségeket is, hogy mikor lök valakit földre egy lökéshullám vagy mikor kerül éppen a bombarobbanás közvetlen közelébe. A szenzor súlya közel 170 gramm, a hozzá kötött elem pedig félévnyi folyamatos működésre elegendő - mindezek a sisak hátoldalára vannak erősítve. A szenzorok által összegyűjtött adatokból olyan fejlesztői adatbázist állítanak össze, amelynek segítségével biztonságosabb sisakokat tudnak majd gyártani.

Az IED-k az amerikai csapatok agysérüléseinek fő okozói, az összes sebesülés majdnem 80, a halálesetek 60 százalékát ezek okozzák. Az IED-robbanások közelében lévő katonák számos esetben kiszakadt dobhártyára, fülcsengésre, elmosódott látásra, emlékezetkiesésre vagy fejfájásra panaszkodnak. Gyakran vissza is vonulhatnak a csatából, ha agyrázkódást kapnak, az elmúlt évek vizsgálatai azonban azt mutatják, hogy az ilyen robbanások nyomai elég mélyen ülnek az agyban, és a tünetek akár évekig is rejtve maradhatnak.