Tavasszal írhatják ki az energiatakarékossági pályázatokat

1 perc

2008.01.29. 13:39

A beérkezett észrevételek feldolgozása után várhatóan tavasszal hirdeti meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a lakossági energiatakarékossági pályázatait - mondta Ábrahám Gergely a tárca szóvivője.

A Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) pályázatait január 28-ig lehetett véleményezni a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) civil fórumán. Két hét alatt összesen 32 észrevétel érkezett magánszemélyektől és civil szervezetektől; a pályázat tervezetét 1800-an töltötték le.
 
Ábrahám Gergely szóvivő elmondta: a minisztérium az idei energia-megtakarítást, illetve a megújuló energiahordozó felhasználásának növelését célzó pályázatoknál több módosítást is tervez: egyszerűsödne a pályázati csomag, s bővítenék a pályázók körét is a nem hagyományos építési módú, iparosított technológiával épített - panel, alagútzsalu, öntött, vasbeton-vázas és egyéb előre gyártott technológia - lakások egyedi beruházásainak a bevonásával.
 
A GKM elképzelései szerint magasabb támogatási aránnyal ösztönöznék az energetikailag hatékonyabb, több pályázati célt megvalósító lakossági, illetve a megújuló energiahordozó felhasználás növelésére irányuló beruházásokat és emelnék a felvehető kedvezményes hitel összegét is.
 
A szóvivő kifejtette: a lakossági energia megtakarítást és a lakossági megújuló energiafelhasználást ösztönző beruházások támogatási rendszere várhatóan külön kiírásban jelenik meg. A tervek szerint külön-külön pályázathatnának a felhasználók a  különböző energiatakarékossági célú és a több célt megvalósító beruházások támogatására is.
 
Tavaly a Nemzeti Energiatakarékossági Programra és a "Sikeres Magyarországért" Lakossági Energiatakarékossági Hitelprogramra 5067 pályázat érkezett. A győztes pályázatok száma meghaladta a 3500-at, támogatási igényük pedig több mint 800 millió forint volt. A támogatás révén igényelt kedvezményes hitel összege 2,3 milliárd forintot tett ki.
 
A 3500 pályázat támogatására felhasznált vissza nem térítendő állami támogatás segítségével 5,8 milliárd forint értékű beruházás valósult meg. A GKM tavaly kevesebb állami támogatással több pályázatot támogatott, mint 2006-ban, a támogatás energetikai hatékonysága pedig 40 százalékkal haladta meg az előző évit.