Ki száll be az önkéntes munkába?

2 perc

2008.02.11. 10:00

Már a harmadik önkéntes munkaakciót indítja az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) - olvasható az intézmény honlapján.

Az önkéntes munka lényege, hogy a résztvevő fiatalok - és most elsőként a 45 év feletti tartósan álláskeresők - fizetést ugyan nem kapnak, de munkagyakorlatot szereznek vagy tarthatnak fenn, amely után könnyebben juthatnak állandó munkához. Az első akció 2005-ben indult, a második 2006-ban, akkor 299 millió forint illetve 190 millió forint állt rendelkezésre a finanszírozáshoz.

Ebből a keretből fedezhető a civil szervezeteknél a programmal foglalkozó munkatársak költsége, az önkénteseket fogadó intézményeknél a mentoroknak fizetett tiszteletdíj, az önkéntesek képzési, utazási, étkezési, lakhatási költségtérítése. A mentori segítség a munkahelyi konzultációkon kívül kiterjed az álláskeresési, önéletrajz-írási technikák ismertetésére, gyakorlására is. A civil szervezetek nemcsak felkutatják, felkészítik az önkénteseket, hanem a munkavégzést követően is kapcsolatot tartanak fenn velük, segítséget adnak számukra a tartós elhelyezkedéshez.

Az önkéntes munka már régóta nagy népszerűségnek örvend a nyugati országokban, főként az Amerikai Egyesült Államokban.

A magyarországi első akcióban 230 fiatal vállalt önkéntes munkát, hatvan százalékuk már az önkéntes munka ideje alatt, vagy közvetlenül azt követően elhelyezkedett. Az önkéntes munkára akkor 142 intézmény, civil szervezet fogadta a fiatalokat, biztosítva a mentort, a rendszeres segítséget. A fogadó intézmények között volt például önkormányzat, színház, könyvtár, művelődési otthon, teleház, óvoda, nemzeti park, környezetvédő civil szervezet. A fiataloknak 10 hónapos munkát kellett vállalniuk, a fogadó intézmények általában egy vagy két fiatalnak biztosítottak munkát.

A második akciónál nem egységesen 10 hónapos munkát kellett vállalni, hanem fél évtől tíz hónapig tartó időszakot választás szerint.

A jelenlegi harmadik akcióban a hét régióban egy-egy civil szervezet nyerhet el támogatást, valamint egy budapesti civil szervezet is szervezhet majd önkéntes munkát. A civil szervezeteknek több mint fél év áll rendelkezésükre, hogy régiójukban felkutassák a lehetséges önkénteseket és az őket fogadó intézményeket, megszervezzék az önkéntesek képzését, a fogadó intézményeknél felkészítsék a mentorokat. Ezt követően az önkénteseknek legalább 10 hónapnyi munkát kell vállalniuk. Ebben az akcióban már nemcsak a fiatalok jelentkezhetnek önkéntes munkára, hanem a 45 év feletti tartósan álláskeresők is. Az egy-egy pályázó által elnyerhető 25 millió forintból legalább 20 önkéntest és 20 fogadó intézményt kell bevonni a programba.