Nyolc belevaló kérdés az állásinterjún

1 perc

2008.02.11. 05:10

Megjelenésed magabiztos, öltözéked kifogástalan, önéletrajzod hibátlan: az előjelek alapján úgy tűnik, te vagy a tökéletes jelölt a megpályázott posztra. Ám hátravan még a legnehezebb feladat: a személyes bemutatkozás. Íme, néhány ötlet, mit kérdezz az interjúztatótól, ha rád kerül a sor!

Sokat emlegetett technika az állásinterjú-kérdésekre való tudatos felkészülés. Vannak, akiknek ez segít, mások az ellenkezőjére esküsznek. A jól bevált standard kérdésekre a legtöbb állásinterjún sor kerül. "Miért jelentkeztél a megpályázott pozícióra?" "Mire számítasz, mit nyújthat neked a vállalat?" "Munkáddal hogyan járulhatsz hozzá a cég sikeréhez?" "Milyen jó és rossz tulajdonságaid vannak?" "Milyen szakmai tapasztalatokra tettél szert?"

Ahhoz, hogy felkészültnek és magabiztosnak érezd magad, gondold át, mit válaszolsz majd ezekre a kérdésekre. Számíts rá, hogy előző munkahelyeidről, elvárásaidról is ejtened kell majd pár szót, és előfordulhat, hogy családi állapotod is szóba kerül: van-e gyereked, vállalsz-e túlórát.

Kérdezz, ha többet akarsz tudni a megpályázott állásról!
© sxc.hu
Egy pörgős, kérdezz-felelek jellegű felvételi beszélgetésen azonban a jelentkezőnek is lehetősége van arra, hogy érdeklődjön. Ha úgy érzed, leendő munkaadód elvárja, hogy te is kérdezz, vagy biztatnak, hogy ami érdekel, kérdezd meg, ne habozz! Arra persze érdemes odafigyelni, hogy ne csak azért beszélj, hogy hallasd a hangodat.

Még az állásinterjú előtt gondold át, hogy melyek azok a területek - bérezés, munkaköri kötelességek, munkaidő stb. -, ahol bővebb információra van szükséged. A felvételi beszélgetés alakulásától függően tedd fel kérdéseidet az interjúztatónak. Íme néhány ötlet!

1. Hosszú távon milyen előnyökkel - előmeneteli lehetőséggel - jár, ha elvállalod az állást?

2. Munkáddal hogyan járulsz hozzá a cég fejlődéséhez? 

3.  Részt vehetsz-e szakmai jellegű továbbképzésen, folytathatod-e szakirányú tanulmányaidat?
  
4. A vállalati kultúra értelmében milyen írott és íratlan szabályoknak kell megfelelned?

5.  Milyen elvárásoknak kell megfelelned, azon kívül, hogy munkádat kifogástalanul teljesíted?

6.  Milyen tevékenységekkel - céges rendezvények, tréningek szervezése, részvétel a közös programokon -kapcsolódhatnál be még inkább a cég vérkeringésébe?

7. Ki értékeli majd a cégnél végzett munkádat az első időkben?
 

8.  Kihez fordulhatsz kérdéseiddel?