Spekuláció miatt dönthet rekordot az olaj ára

3 perc

2008.02.29. 06:51

Pénteken megint drágult a kőolaj a szabadpiacon, újabb árrekordot érve el 103,05 dolláron.

Piaci szakértők szerint a drágaságnak nincs reális alapja a kőolajjal bőven ellátott világpiacon, csakhogy a befektetési alapok értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresnek a nyersanyagpiacokon, mert a részvénypiacok még mindig bizonytalanok, és mert minden előrejelzés a dollár gyengeségét és az infláció gyorsulását jósolja belátható időre az Egyesült Államokban, az EU-ban és Ázsiában is. Ezt a közérzetet csütörtökön tovább erősítette Ben Bernanke Fed-elnök borús előadása az amerikai gazdaságról.

A spekulációt időről időre alkalmi fejlemények is fűtik: egy elmérgesedett vagyoni vita az OPEC-tag Venezuela és a világ legnagyobb olajtársasága, az Exxon Mobil között, az ENSZ Biztonsági Tanácsának újabb szankcióterve a szintén OPEC-tag Irán ellen, az ország gyanúsnak vélt atomenergia-programja miatt, a török hadsereg hét eleji beavatkozása a kurdok ellen Irakban, egy olajvezeték megrongálása az OPEC-tag Nigériában csütörtökön.

Később talán nyugtató lehet a piac számára, hogy az OPEC illetékeseinek legújabb nyilatkozatai szerint a szervezet a legközelebbi, március 5-i miniszteri értekezletén várhatóan nem csökkenti kvótakötelezett tagjainak napi 29,67 hordós összkvótáját - ennél a tényleges termelésük napi 400 ezer hordóval több volt februárban -, jóllehet a kereslet csökkenni fog, mert kezdődnek a tavaszi a karbantartások az ázsiai finomítókban.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 102,85 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 26 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban előbb 13 centtel olcsóbb, majd 46 centtel drágább volt a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 102,59 dolláron végzett a NYMEX-en, 2,95 dollárral drágábban, mint szerdán.

Pénteken hajnalban 103,05 dollárt ért el, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, és idén a nyolcadik csúcsdöntés. A legújabb tőzsdei árcsúcsok szerda óta meghaladják minden idők eddigi hivatalos rekordját: 1980. áprilistól júliusig - az iráni iszlám forradalom után és az 1980. szeptemberben kezdődött iraki-iráni háborúhoz vezető határvillongások súlyosbodása idején - a világpiacon rendszerint legdrágább, amerikai referenciafajta havi megállapított átlagára hordónként 39,50 dollár volt (napi jegyzése csak 1983-ban kezdődött a NYMEX-en). Ez az 1980-as árcsúcs a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) kalkulációja szerint mai vásárlóértéken 101,70 dollárnak felel meg. Általában ezt tartották eddig a modern abszolút árrekordnak, habár a kőolaj jóval régebben bizonyára volt ennél drágább is. A BP olajtársaság saját statisztikája szerint 1864-ben - a pennsylvaniai olajláz idején - az ottani kőolaj évi átlagban hordónként 8,06 dollárba került, ez 2006-os áron 104,35 dollárnak felel meg a BP számítása szerint. Kissé később, de még az amerikai olajipar hajnalán - ez ismét a Fed számítása -, 1871-ben az ára évi átlagban hordónként 118,70 dollárt ért el mai dollárra átszámítva, bár e számítás lábjegyzete szerint kétséges az egybevetés a mai minőségű West Texas Intermadiate fajtával.

Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel gallononként (3,78 liter) 2,6700 dollár volt a Globexen, 0,0017 dollárral olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál. Csütörtökön 0,0238 dollárral drágult.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel 101,11 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 21 centtel drágább a csütörtöki zárónál.

Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 972,30 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 3,40 dollárral drágább, mint csütörtökön későn. Pénteken hajnalban az ázsiai forgalomban, 974,20 dolláron, új rekordot ért el, miután kedden megjelent a hivatalos statisztika a termelőiár-infláció gyorsulásáról az Egyesült Államokban, Ben Bernanke Fed-elnök szerdai és csütörtöki kongresszusi beszámólójából viszont további kamatcsökkentésekre következtettek a befektetők, a gyenge amerikai gazdasági kilátások miatt.

Január 3-a óta hág újabb és újabb csúcsokra az arany ára - főleg a dollár gyengeségére játszó nemzetközi spekuláció és az inflációs félelmek miatt -, január 3-án 869,05 dolláron kezdte a sorozatot. Az előző rekordsorozata 1980. január 21-én fejeződött be 850 dolláron, az mai áron körülbelül 2200 dollárnak felel meg.

Elemzők szerint az arany drágasága színtiszta spekuláció, ugyanis a világ tényleges, fizikai aranykereslete csökken. A londoni GFMS Ltd. fémpiaci tanácsadó cég becslése szerint az ipari aranykereslet az idei első félévben várhatóan 20 százalékkal visszaesik, miután tavaly 12,3 százalékkal 3278 tonnára nőtt. Aranykereskedők máris jelzik, hogy Indiában, amely a legnagyobb aranyfogyasztó a világon, csökken az import, a behozatal az idén 25 százalékkal kevesebb lehet a tavalyinál. A japán, a dél-afrikai, a dél-amerikai, a kínai, a német és svájci kiskereskedelmi piacon is jóval elmarad a kereslet a kínálattól.