Stratégiai együttműködés a Mol és az Oman Oil Company között

3 perc

2008.03.10. 07:31

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Mol és az Oman Oil Company S.A.O.C - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján hétfőn.

A 2008. március 8-án aláírt megállapodás alapján a Mol 8 774 040 darab A sorozatú törzsrészvényt (az alaptőke 8 százalékát) értékesíti  145,429 dolláros részvény árfolyamon az OOC-nek, míg a Mol részesedést szerez nemzetközi eszközökben, valamint készpénzt kap az OOC-től.

A közlemény szerinmt az eszközök és készpénz végső megoszlása még változhat a "harmadik felek jóváhagyásának és a releváns elővásárlási jogok gyakorlásának függvényében". A két partner megegyezett abban is, hogy a jövőben közösen is részt vesz üzletfejlesztési projektekben stratégiai partnerként. Az eszköz tranzakciók legkésőbb 2008. december 31-ig lezárulnak, a Mol ezt követően  A Mol ezután ad tájékoztatást a további részletekről.

A közlemény szerint Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató a szerződéssel kapcsolatban kijelentette:  Üdvözöljük az új stratégiai részvényesünket, aki az eszközeivel, kiterjedt üzleti kapcsolataival valamint üzleti és technológiai know-how-jával tovább növeli a részvényesi értéket, önálló stratégiánkkal összhangban. Ez a stratégiai együttműködés a Mol számára jelentős üzleti potenciált jelent az upstream és a downstream üzletágakban a Közel-Keleten,Közép-Ázsiában és egyéb régiókban."

Maqbool Ali Sultan H.E., az OOC elnöke szerint a szerződés összhangban van cégük növekedési és befektetési portfoliónk diverzifikálására irányuló stratégiájával, ami néhány eszközükre támaszkodva meghatározó jelenlétet biztosít számukra Közép-Kelet-Európában. Az együttműködés további üzleti lehetőségeket teremt számukra a Mollal közösen Ománban, Magyarországon, valamint további régiókban és országokban."

Az Oman Oil Company S.A.O.C. (OOC) az Ománi Szultánság Kormányának 100 százalékos tulajdona. A céget 1992-ben azzal a céllal alapították, hogy előmozdítsa a kormány energetikai befektetési lehetőségeit Ománban és az országon kívül. Az OOC fontos szerepet játszik a Szultánság gazdaság diverzifikációjára irányuló törekvésének megvalósításában, valamint az ománi és külföldi magánbefektetések előmozdításában energetikai és energetikához kötődő projektekben való részvételével. Az OOC stratégiájának alappillérei: a diverzifikáció, jövedelmének növelése valamint további üzleti területek felkutatása. 

Az OOC jelenleg a következő üzletekben rendelkezik érdekeltségekkel: kutatás és kitermelés (upstream), vezetékes és tengeri szállítás, kőolaj finomítás és petrolkémia, alumínium ipari és energetikai nagy- és kiskereskedelem.

Az OMV-t nem befolyásolja

A Mol-OOC-megállapodás semmit sem változtat az OMV eddigi, Mol-lal kapcsolatos álláspontján - közölte az osztrák olaj- és gázipari konszern szóvivője hétfőn. Thomas Huemer "érdekesnek" minősítette, hogy az ománi cég lényegesen olcsóbban jut a Mol részvényeihez, mint amilyen árat az OMV kilátásba helyezett tavaly őszi szándéknyilatkozatában. Az osztrák cég akkor jelezte, hogy kész 32 000 forintot (120,8 eurót) kínálni a Mol-részvényekért, ha bizonyos feltételei teljesülnek, egyebek között az, hogy többségi tulajdonrészt szerezzen a magyar vállalatban.

A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett adatok alapján a Mol átszámítva 94,33 eurós árfolyamon értékesíti az alaptőke 8 százalékát kitevő részvénycsomagot az OOC-nak.  

A szóvivő hangoztatta: a különbözet is bizonyítja, hogy a meglebegtetett OMV-kínálat ténylegesen a Mol-részvényesek érdekeit szolgálja. Megítélése szerint ez a mostani ügylet is ugyanolyan átláthatatlan és kétes értékű, mint a Mol-menedzsment korábbi lépései. Érdekes lenne például tisztában lenni a szerződés pontos részleteivel - mondta, hozzátéve, hogy az OMV mindenesetre eleve megkérdőjelezi a hétfőn nyilvánosságra hozott megállapodás hosszú távú stratégiai értelmét.

Az osztrák cégnek az MTI-hez is eljuttatott állásfoglalása szerint az ománi céggel nyélbe ütött ügylet újabb példája annak, hogy a Mol harmadik félnek juttatott részvények révén kívánja megszerezni az ellenőrzést a cég fölött. Ezért is törekszik az OMV arra, hogy a Mol áprilisi részvényesi közgyűlésén határozati javaslatot terjesszen elő a nagyobb átláthatóság megteremtésére - húzta alá az osztrák vállalat.