Londonban 1,00 százalékpontos Fed-kamatcsökkentést várnak

2 perc

2008.03.17. 15:45

Londoni elemzők szerint a folytatódó piaci stressz és az amerikai lakóingatlan-piac stabilizálásának szükségessége jó eséllyel 1,00 százalékpontos kamatcsökkentésre fogja rábírni a Federal Reserve pénzügypolitikai testületét (FOMC) a kedden kezdődő kamatdöntő ülésen. A legoptimistábbak 1,25 százalékpontos enyhítést is lehetségesnek tartanak.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek hétfőn kiadott legfrissebb összeállítása szerint az Egyesült Államok gazdaságának és pénzügyi szektorának most már károkat okoz a lakóingatlanár-defláció "példátlan hulláma".

Ebben a helyzetben a általános infláció alakulása "mellékes jelentőségű"; az amerikai pénzügypolitikának most a lakingatlan-defláció mérséklése a feladata, hiszen az ingatlanok értékcsökkenése törlesztési nehézségeket okozhat az elvileg jobb adósok számára is, és ez valódi recessziós tényezővé válhat a reálgazdaságban. A termékár-inflációval kapcsolatos ügyek kezelésével ráér később foglalkozni a Fed, a Moody's szerint.

Emellett az amerikai pénzügyi szektorra nehezedő nyomás is amellett szól, hogy a FOMC március 18-án a jelenlegi 3,00 százalékról 2,00 százalékra szállítsa le irányadó szövetségi napikamatcélját, áll a Moody's hétfői londoni elemzésében.

A Fed agresszív akciója a hitelminősítő szerint javíthatja a lakóingatlan-piac tavaszi értékesítési csúcsszezonjának kilátásait, és az eladások stabilizálódása elősegítheti az ingatlanpiaci defláció "égetően szükséges" mérséklését.

A Moody's szerint a dollár gyengesége egészen addig tolerálható pénzügypolitikai szempontból, amíg nem gyakorol nem kívánatos felfelé ható nyomást a kincstárjegyek hozamaira.

Emellett a gyenge dollár – azáltal, hogy javítja az amerikai termelés globális versenyképességét, és növeli a külföldön tevékenykedő amerikai cégek devizabevételeinek dollárértékét – ellensúlyozza az amerikai hazai fogyasztás "recessziós ütemét", áll az elemzésben.

A Moody's megállapítja azt is, hogy jóllehet a dollár a 2002. februári csúcsról eddig átlagosan 36 százalékot zuhant a főbb külföldi valutákhoz képest, ugyanebben az időszakban az éves amerikai maginflációs ráta átlagosan alig 2 százalék volt.

A londoni elemzői közösségben eddig általánosságban 0,75 százalékpontos kamatcsökkentést vártak márciusra, de most már százszázalékos biztonsággal jósolják az idei amerikai recessziót.

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és -előrejelző cége márciusi globális jelentésében azt írta: számításai szerint az amerikai gazdaság 2008 egészében mindössze 0,8 százalékkal fog növekedni az előző havi prognózisban szereplő 1,5 százalék helyett, és a tavalyi 2,2 százalék után.

Az idei 0,8 százalékos amerikai növekedési jóslatban az elemzés szerint benne van az a most már tényszerűként kezelt feltételezés, hogy az amerikai gazdaság az év folyamán valamikor recesszióba süllyed (az EIU korábbi havi előrejelzéseiben ez a lehetőség rendre 40 százalékos valószínűséggel szerepelt). Az EIU szerint ha a gazdasági lassulás még a vártnál is meredekebb lesz, nagy a valószínűsége annak, hogy a Fed az idén 2 százalék alá csökkenti alapkamatát.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport a legutóbbi amerikai foglalkoztatási adatismertetés után tartott, Londonban és New Yorkban meghirdetett helyzetelemző telekonferenciáján elhangzott: az amerikai gazdaságban harmadik hónapja folyamatosan csökken a munkahelyek száma; az erre az időszakra vetített átlagos havi állásvesztés 47 ezer.

A telekonferenciát tartó Amerika-elemző, Bruce Kasman – a JP Morgan főközgazdásza – úgy fogalmazott: ez elégséges egy "olyan állásleépülési összkép meghatározásához, amely arra utal, hogy a gazdaság már recesszióban van". Kasman szerint az első negyedév valószínűleg zéró, az első félév azonban összességében negatív növekedést fog mutatni.

A szakértő ugyanakkor 0,75 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsített a keddi FOMC-ülésre.