Szabadulnál munkahelyedről? Válaszolj hat kérdésre!

3 perc

2008.03.19. 10:30

Újabb unalmas tárgyalás, rutinfeladatok és végeláthatatlan munkaidő? Úgy érzed, hogy csak idődet - és tehetségedet - pazarlod, nincs semmi keresnivalód munkahelyeden? Mielőtt hirtelen felindulásból felmondasz, válaszolj néhány kérdésre! Tanácsok.

A görcsberánduló gyomor, az állandó feszültség, kedvetlenség, a motiváció hiánya, a tudat, hogy egész nap robotolsz, miközben képességeidet nem tudod kiaknázni, rossz jel. Ne várd meg, míg megutálod munkádat, tedd fel magadnak a legfontosabb kérdéseket, és válaszolj őszintén! Ha az eredmény lesújtó, eljött az ideje a változtatásnak.

Mit élvezel és mit utálsz munkádban?

Gondolataid összekuszálódtak? Ragadj tollat és papírt, és két oszlopba foglald mindazt, amit szeretsz és amit szívesen kihagynál teendőid közül. Mi idegesít? Min változtatnál? Mi az, ami soha nem adnál fel? Mérlegeld, hogy a pozitívumok vagy a negatívumok vannak túlsúlyban!

Jókedv, jó jel.
© sxc.hu
Milyen tulajdonságokat hoz ki belőled a munkád?

Fáradt vagy, nyűgös és ideges, már családtagjaiddal, barátaiddal sem jössz ki? Pesszimista lettél, a kákán is csomót keresel, és sosem tudsz kikapcsolni, akkor sem, ha távol vagy az irodától? Ha úgy érzed, munkád  a legrosszabb tulajdonságaidat hozta ki belőled, és emberi kapcsolataid is kárát láthatják rosszkedvednek, eljött az ideje annak, hogy válts! Hosszú távon a szervezeted, egészséged is megsínyli a munkáddal járó életmódodat.

Mióta érzed, hogy unod, amit csinálsz, és szabadulnál?

Próbálj visszaemlékezni, mikor merült föl benned először a gondolat, hogy jó lenne mást csinálni, hogy unod  a mindennapi robotot. Melyik volt az a mozzanat, ami rádöbbentett, hogy nem vagy maradéktalanul elégedett? Előfordult-e azóta többször is - esetleg folyamatosan azt érzed, hogy nem arra van szükséged, amit jelenlegi munkád nyújt? Próbálj változtatni napi ritmusodon, variáld feladataidat - ha teheted -, hogy munkád ne legyen monoton, és igyekezz elkerülni azokat a helyzeteket, amelyek az „unalom” forrásai lehetnek.

Nem bírod a hajtást?

Főnököd őrült iramot diktál, de nem tudod tartani vele a lépést? Esetleg maximalista vagy és a végkimerülésig hajszolod magad? Lassíts, és gondold át, hosszú távon tartható-e a tempó, meddig elegendőek energia tartalékaid, és egyáltalán megéri-e a hajtás. Mit nyersz és mit veszítesz, ha kizsigereled szervezetedet? Nem utálod-e meg munkádat, amely időd - és szabadidőd - nagy részét kitölti? Próbáld megteremteni az egyensúlyt munkád és magánéleted között, szánj időt a feltöltődésre is, különben hamar kiégsz.

Miért vagy elégedetlen?

Évek óta nem kaptál fizetésemelést? Úgy érzed, szereted a munkádat, megbecsülnek, jól is érzed magad az irodában, ám az anyagi megbecsülés elmarad? Beszélj főnököddel, említsd meg neki, hogy többre vágysz/ nem tudsz kijönni jelenlegi fizetésedből. Az értékes munkaerőt minden vállalat igyekszik megtartani, ezért ne habozz szóba hozni anyagi gondjaidat.

Sosem azért dolgoztál, mert szereted amit csinálsz, csak a jó fizetés akadályozott meg abban, hogy másik állást keress? Mérlegeld, mi az, ami fontos, és mi az, ami kevésbé! Ha úgy érzed, a pénz miatt érdemes maradnod jelenlegi helyeden, próbáld megtalálni azokat a mozzanatokat, feladatokat, amelyek lelkesítenek, esetleg érdeklődj fönöködnél, akad-e számodra újabb kihívás. 

Elérheted-e kitűzött céljaidat?

Ha nem tudod eldönteni, maradj-e jelenlegi munkahelyeden vagy mindent magad mögött hagyva másik állás után nézz, gondold át, van-e lehetőséged arra, hogy rövid időn belül munkaköröd bővüljön, új feladatokat bízzanak rád. Igényled a változatos munkát, vagy hosszú távon beéred a rutinfeladatokkkal? Ha többre vágysz, derítsd ki, idővel előreléphetsz-e a ranglétrán, vagy örök életedben ugyanazt kell majd csinálnod. Ha van rá esély, hogy elérd a kitűzött célt, légy türelmes, várd meg, míg elérkezik a lehetőség, hogy kiléphess saját árnyékodból.