Hogyan nyűgözd le a főnököt, hogy mégse te légy a "kis kedvenc"?

3 perc

2008.02.26. 05:10

„Nyalizik a főnöknek” - ha valakiről így vélekednek, biztos, hogy elásta magát a munkatársak előtt. Jó lenne megtalálni a középutat, hogy ne süssék rád "a főnök kedvence" bélyeget, ugyanakkor feletteseddel is megtaláld a megfelelő hangot? Ötletek.

Akad, akinek már attól is forog a gyomra, ha a szükségesnél több időt kell főnökével töltenie, nem beszélve a fölösleges kedveskedésről, amelyet kényszernek érez. Másoknak természetes, hogy a hivatalos hangot olykor fölváltja a kevésbé formális, már-már baráti hangnem, és közvetlenebbek felettesükkel is. Sokan közülük abban a reményben közelednek főnökükhöz, hogy kitüntetett pozíciót vívhatnak ki maguknak. Az arany középút kényelmes és biztonságos megoldás.

1. Sajátítsd el a cég értékeit, filozófiáját (amelyet főnököd is követ)! Ahhoz, hogy jó munkát végezhess, fontos, hogy tudd, kinek és miért (milyen célért) dolgozol.

Ingatag egyensúly. Merre van a középút?
© sxc.hu
2. Egyetlen pillanatra se felejtsd el, hogy miért alkalmaztak: légy tisztában képességeiddel, és törekedj rá, hogy akkor is kihozd magadból a maximumot, ha összecsapnak a fejed fölött a hullámok.

3. Légy megbízható! Azt tedd, amit mondasz, még akkor is, ha közben kiderül, hogy elvétetted az irányt. Ha homlokegyenest az ellenkezőjét teszed annak, amit mondasz vagy ígérsz, ne csodálkozz, ha főnököd és kollégáid egy idő után nem bíznak meg benned, hiteledet veszted.

4. Ne légy túl kritikus! Az „ami a szíveden, az a szádon”- hozzáállás a munkahelyen nem kifizetődő. Mielőtt kritizálod kollégáid teljesítményét, a főnök döntését, gondold át, hogy van-e valós alapja negatív hozzáállásodnak, érvekkel is elő tudsz-e hozakodni vagy érzelmi alapon ítélsz. Bántó véleményedet ne hangoztasd; ha jóban vagy azzal, akit kritizálnál, négyszemközt mondd el neki aggályaidat.

5. Ne késs a munkából, az értekezletekről, megbeszélésekről! A határidőket tartsd be; ha látod, hogy valamivel nem leszel meg időben, jó előre szólj főnöködnek. A cég jó híre múlik azon, hogy munkáddal határidőre elkészülj? Kérj segítséget kollégáidtól! Nem szégyen, ha beismered, erődön felül kell teljesítened, és nem bírod az iramot. Sokkal kellemetlenebb, ha makacsságod veszélyezteti a vállalat (és saját magad) jóhírét.

6. Vállald a felelősséget tetteidért, akkor is, ha valamit elszúrsz. Sokkal szimpatikusabb, ha beismered, hogy hibáztál, és igyekszel helyrehozni, mint ha megpróbálnád elkendőzni, vagy másra hárítani a felelősséget.

7. Szervezd meg következő munkanapodat! Mielőtt kilépsz az irodából, gondold át, hogy másnap milyen feladatokkal kel megbirkóznod, így nem kell majd este otthon azon rágódnod, vajon mi vár rád holnap az irodában.

8. Légy kreatív, ne futkoss minden aprósággal a főnökhöz. Ha a cég sorsát is befolyásoló döntést kell hoznod, kérd ki felettesed véleményét, jóváhagyását, de a saját hatáskörödbe tartozó ügyekben dönts egyedül!

9. Ne húzd ki magad a közös céges programok alól, a továbbképzésekről, vállalati tréningekről se hiányozz, mondván, nincs kedved a munkaidő letelte után is egy levegőt szívni kollégáiddal. A csapatépítés a jó munkahelyi környezet megteremtésének biztos útja, ne hiányozz a közös programokról!

10. Tájékozódj a vállalati ügyekről, légy naprakész: milyen beruházások, újítások várhatók, milyen tárgyalásokat folytat a cég. Jó, ha képben vagy, és a legfrissebb technikai újdonságokkal is megbarátkozol.

11. Munkaidőben csak a céges feladataidra koncentrálj. Igyekezz elkerülni a „szétesést”, hogy egyszerre túl sokat vállalj és megoszd energiáidat. Mindig az aktuális, soron következő feladatra koncentrálj; ha azzal kész vagy, jöhet a következő! Olykor elkerülhetetlen, hogy egyszerre több munkád legyen; ilyenkor segíthet, ha nem kapkodsz össze-vissza, hanem megállapítod a fontossági sorrendet, és eszerint haladsz.

12. Ne mondj kapásból nemet, ha főnököd arra kér, túlórázz. Vannak hajtós időszakok. Ha kollégáid is túlóráznak, hogy teljesíteni tudják a vállalt kötelezettségeket, ráadásul mindenki teljes erőbedobással küzd egy közös cél érdekében, alkalmazkodj! Nem kell állandóan túlórázni, de alkalmanként belefér egy kis plusz munka.