Nincs engedélye a TV2-show poligráfos cégének

6 perc

2008.03.19. 11:30

Nem kérte meg a szükséges engedélyeket a TV2 új show-műsorában szereplő játékosok hazugságvizsgálatát elvégző cég, az Infográf Kft. a poligráffal való szolgáltatási tevékenységre – tájékoztatta a hvg.hu-t a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal. A cég szerint erre nem is volt szükség. A törvény szövege másképpen szól.

Poligráfos görbe. Kiakadt
© Stiller Ákos
Sok kritika fogadta a TV2 új vetélkedőjét, Az igazság árát, amelynek szereplői a nagy nyeremény érdekében minden féltett titkukról hajlandóak egy hazugságvizsgálat keretében fellebbenteni a fátylat. Ez a kitárulkozás a poligráfos vizsgálatot végző szakemberek szerint veszélyes is lehet, mert ha a kérdező nem rendelkezik megfelelő gyakorlattal, akkor egy életre szóló sérülést okoz az emberek lelkében.

A show-műsor egyik játékosa le is akarta tiltatni a vele készült felvételeket – tudta meg a hvg.hu, de hiába fordult fűhöz-fához, nem járt eredménnyel.

A poligráf
A köznyelvben hazugságvizsgáló gépnek nevezett eszközzel több élettani jellemzőt (vérnyomás, pulzus, légzési gyakoriság, a bőr elektromos vezetőképessége) lehet egyszerre vizsgálni, miközben a vizsgált személynek kérdéseket tesznek fel. A vizsgálattal a válaszadások során fellépő szorongás mutatható ki. Ennek kiugró értékeiből arra következtetnek, hogy az adott válasz erős érzelmi reakciót váltott ki, ami a hazugság kísérőjelensége is lehet. Az eredmény nem 100 százalékos pontosságú, mivel az alany szoronghat más okból is, és tudatos hazugság esetén ellenőrzése alatt tarthatja a szorongás bizonyos jeleit. A poligráfos teszt eredményei PDD (psychophysiological detection of deception) vizsgálatoknál is kétségbe vonhatók.
Úgy tudjuk, négyezer ember közül húszat választottak ki, az ő családtagjaikkal vagy közeli barátaikkal – összesen négy emberrel – ültek le beszélgetni a szerkesztők, hogy minél több titkot megtudjanak a játékosról. Ezt követően a hazugságvizsgálatot végző pszichológus állította össze a kérdéseket, és végezte el a vizsgálatot négyszer harminc percben. A műsorba végül a feltett kérdések közül 21 került be.

A játékosok között volt egy hölgy, aki azon a kérdésen vérzett el, hogy létesített-e már szexuális kapcsolatot pénzért, mert azt állította, hogy nem, s a poligráf ezt „hazugságnak találta.” A hvg.hu által megkérdezett szakember, Kis György pszichológus, az Anima Polygraph Kft. ügyvezető igazgatója viszont úgy véli, hogy „a hölgy a válaszadása és a metakommunikációja alapján nem hazudott."

Kis hangsúlyozta: a poligráfos vizsgálat bonyolult eljárás, hiszen az ember fiziológiai reakcióinak értelmezésére épít. „Minden ember nyugtalanabb, amikor hazugságvizsgálat alá vetik, mindenkinél másképp jelennek meg a görbék, ezért nem lehet sablon alapján dolgozni. A poligráfos vizsgálatra specializálódott szakemberek képzése több évig tart, több száz munkát kell végigcsinálniuk – a megfelelő szakmai kontroll alatt – mielőtt éles helyzetekbe bevonják őket."

Kis hosszúnak találja a négyszer harminc percnyi időt igénybe vevő kérdéssort, mert egy sorozat, amellyel egy dologról akarnak tudomást szerezni 10-14 kérdésből áll. Ez négy-öt percig tart, ami után mindenképp kell egy kis szünet, mert az ember karja a vérnyomásmérőtől elzsibbad. Egy sorozatot háromszor vagy négyszer ismételnek meg, a kérdések nem változhatnak, hanem csak a feltevésük sorrendje.

Kis György
© Stiller Ákos
A pszichológus hozzátette, a személyiségi jogok és az adatvédelmi előírások miatt hazugságvizsgálatot csak a vizsgált személy beleegyezésével lehet végrehajtani. Ezen túlmenően tájékoztatni kell a delikvenst arról is, hogy miért történik a vizsgálat, illetve hogyan zajlik majd le, és milyen módon tárolják az eredményeket. Fontos azt is elmondani, hogy miként működik a készülék. Egyeztetni kell azokat a kérdéseket, amelyeket feltesznek, és ha valamelyikbe az „ügyfél” nem egyezik bele, akkor azt ki kell hagyni vagy át kell fogalmazni. Erre azért van szükség, mert az emberek többségének semmi köze ahhoz az ügyhöz, amiről faggatják, és a vizsgálat nagy stresszel jár, így figyelni kell arra, hogy "az illető lelkileg ne sérüljön meg.”
Haditechnika-e a poligráf? (Oldaltörés)

© Stiller Ákos
A vizsgáló tulajdonképpen egy kihallgatási taktikát követ – vélekedik Kis György -, ezért nem szabad, hogy szimpátia vagy ellenszenv alakuljon ki a hazugságvizsgáló gépben ülővel szemben. „A kiértékelés folyamatos, mert minden kérdéssorozat után megnézem, milyen fiziológiai reakciók voltak a vizsgált embertől.”

A pszichológus elmondta, vannak módszerek, amelyekkel manipulálni lehet a poligráfot. Például ha megfeszíti magát valaki, szabályozza a légzését, fájdalmat okoz magának vagy gyógyszert vesz be a vizsgálat előtt. Ezzel együtt a gép átverése nem ilyen egyszerű, mert minden egyes fiziológiai csatornát – mellkasi, hasi légzés, bőrellenállás (izzadás), vérnyomás, pulzus – tudni kell szabályozni. „Az is számít egyébként, hogy mennyire gyorsan reagál valaki egy kérdésre, mert ha például elhúzza a választ, akkor is változnak a fiziológiai reakciói” - hívta fel a figyelmet az alany "helyes" viselkedésére a pszichológus.

Kis György megemlítette, hogy a TV2 az ő cégét is megkereste, ám munkatársaival etikai és szakmai kifogásaik miatt elálltak attól, hogy részt vállaljanak a műsorban. „Nem a jó munkától elesett ember sértettsége beszél belőlem, egyszerűen arról van szó, hogy azzal a feltételekkel, amelyeket a kereskedelmi televízió támasztott, nem lehet szakmailag is megfelelő munkát végezni. Egyik teljesíthetetlen kérésük az volt, hogy a kiválasztott játékosoknak száz kérdést kellene feltenni, ami szakmailag teljesíthetetlen, hiszen a megalapozott eredményhez legalább háromszor kell megismételni a kérdéseket.”

© Stiller Ákos
Nem adta volna a show-műsorhoz az a neve elhallgatását kérő pszichológusnő, aki egy rövid ideig dolgozott együtt azzal az Infográf Kft.-vel, amely Az igazság ára produkció szereplőinek poligráfos vizsgálatát elvégezte. „Szakmai kifogásaim voltak a cég üzletpolitikájával kapcsolatban, mert többek közt azt szerették volna, hogy néhány nap alatt tanítsak be embereket a hazugságvizsgálatok elvégzésére. Mivel ez több évet venne igénybe, így nem vállaltam az oktatást.”

Megkerestük az Infográf Kft. honlapján a szakmai felügyeletnél feltüntetett, illetve nemzetközi poligráfos szaktekintélyként megnevezett Brecz Károlyt, aki a hvg.hu-tól értesült arról, hogy szerepel a honlapon. „Fogalmam sem volt erről, és kérni fogom a céget, hogy vegyék le a nevemet, mert az igaz ugyan, hogy együttműködtem velük, és pszichológus hallgatóknak megtanítottam a poligráf működését, de soha nem végeztem hazugságvizsgálatot. Nem is végezhetnék, mert nem pszichológus vagyok, hanem mérnök, orvosi műszerek szakértője, aki bioelektronikával foglalkozik.”

Az MKEH válasza
Amennyiben az eszköz haditechnikai eszköznek minősül, behozatalához tevékenységi, tárgyalási és forgalmi engedély megléte  szükséges. Továbbá a haditechnikai eszközökkel nyújtott szolgáltatási tevékenység a haditechnikai termékek gyártásának és a haditechnikai szolgáltatások nyújtásának engedélyezéséről  szóló 2005. évi CIX törvény alapján szintén engedélyhez kötött. Ismereteink szerint az Infograf nem kérelmezte a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál a szükséges engedélyeket.
A 2005 végén létrejött Infográfnál azonban ennél sokkal súlyosabb gond is felmerülhet. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) Haditechnikai és Külkereskedelmi Osztálya ugyanis a hvg.hu-t arról tájékoztatta, hogy a haditechnikai eszközökkel – mint amilyen a poligráf is – nyújtott szolgáltatási tevékenység a haditechnikai termékek gyártásának és a haditechnikai szolgáltatások nyújtásának engedélyezéséről  szóló 2005. évi CIX törvény alapján engedélyhez kötött, ám ismereteik szerint az Infográf nem kérelmezte a szükséges engedélyeket.

A cég egyik tulajdonosa, Fila László a hvg.hu-nak erre azt felelte, hogy a vállalkozás tulajdonában lévő hazugságvizsgáló készüléket nem az Infográf nevén hozták be, ám azt, hogy ki segített nekik ebben, nem volt hajlandó elárulni. Mindehhez hozzátette, mivel az Infográf csak a civil szférának dolgozik, hatóságnak, így például a rendőrségnek nem, ezért nem kellett a szolgáltatás nyújtásához engedélyeket kérnie. Az MKEH által megküldött – és a keretes részben közölt – tájékoztatás szerint azonban nincs ilyen kitétel, és a megkérdezett szakemberek sem hallottak még a törvénynek ilyen megengedő értelmezéséről.

ORTT-vizsgálat
Az Országos Rádió és Televízió Testület március 12-én elrendelte Az igazság ára első két adásának hatósági ellenőrzését, annak megvizsgálására, hogy az adásba került részek sértik-e a médiatörvényt.
Megkerestük a TV2-t is, hogy mit szólnak mindehhez. Magyar Rita, a kereskedelmi televízió PR-osa közölte, Az igazság ára vetélkedő semmiféle igazságügyi, katonai és hatósági mérést nem végez, ezért nincs szükség a fent nevezett eszköz engedélyeztetéshez. A TV2 tudomása szerint az Infográf berendezése minden technikai igényt kielégít a három komponensű vizsgálathoz, eredménye pedig 90 százalékos pontosságú. Felhívtuk Magyar Rita figyelmét arra, hogy a törvény az engedélyhez kötöttséget nem a tevékenység alapján szabályozza, ám erre a PR-s már semmit sem válaszolt. Arra sem felelt, hogy milyen engedélyekkel, dokumentumokkal igazolta magát és szerződött az Infográf Kft. a műsort készítő vállalkozással.