Mobilt tölt az öngyógyító mesterséges izom

1 perc

2008.03.21. 14:29

Önmagát regeneráló mesterséges izmot állítottak elő kaliforniai kutatók. Az eredetileg japán ötleten alapuló megoldás nemcsak biztonságosabban működik, hanem még elektromosságot is generál, így mobilt vagy MP3-lejátszót is lehetne róla tölteni.


Az Advanced Materials című szaklap januári számában olvasható, hogy a japán elképzelések szerint óceánhullámokból lehetne elektromosságot nyerni, ezzel pedig többek között biztosabban működő művégtagokat is elő lehetne állítani.

"Olyan mesterséges izmot csináltunk, amely elektromosság hatására kitágul", mondta el a fejlesztésért felelős Qibing Pei, rámutatva arra, hogy ez a tágulás mintegy kétszáz százalékos és egyben érdemes felfigyelni arra, a természeti mozgások sokban hasonlítanak az emberi izmok mozgására.

Az eddig világot látott mesterséges izmok több évnyi fejlesztés után még jelenleg sem működnek megbízhatóan, így a kutatók fémalapú alapanyagok helyett rugalmas, szénszálas nanocsöveket használtak elektródaként. Az elkészült izmokat érő hatásokat tűszúrásokkal szimulálták, amelyektől a manapság használatban lévő műizmok már régen elromlottak volna. A nanocsöveknek köszönhetően azonban ez nem történik meg: ha egy ilyen rész elromlott, a körülötte lévő terület vezetőképtelenné vált, így a hiba nem tudott továbbterjedni az izom más pontjaira.

Az öngyógyító izom egyben energiatakarékos is, a beléfektett energia 70 százalékát megőrzi. Ahogy az anyag egy kitágulás után összehúzódik, a nanocsövek újrarendeződése apró elektromos feszültséget teremt, amit vagy el lehet tárolni vagy amivel az izomhoz kötött elektromos készülékeket lehet tölteni.