Csákyék készek tüntetni a magyar oktatásért

1 perc

2008.03.30. 14:59

A Magyar Koalíció Pártja (MKP) maradéktalanul támogatja és azonosul a szlovákiai magyar szülők és pedagógusok szándékával, akik a magyar iskolák, a magyar nyelvű oktatás sérelmére módosuló szlovák oktatási törvény elleni tiltakozásuknak hangot adva készek az utcán tüntetni - jelentett ki vasárnap a szlovák közszolgálati televízió műsorában Csáky Pál, az MKP elnöke.

Csáky - a kormánykoalícióhoz tartozó Néppárt-HZDS elnöke, Vladimír Meciar vitapartnereként vett részt a kamerák előtti vitában - azt mondta: "nekünk az ilyen oktatási törvény nem kell." Ezzel szemben Meciar azt hajtogatta, hogy a készülő jogszabály megőrzi a szlovákiai magyar oktatás eddigi status quóját, a magyarok jogai nem csorbulnak.

Az MKP elnöke jelezte: a járásokban már megalakultak az előkészítő bizottságok, s ha a szlovák parlamenti vitában az erőfölényben levő kormánypártok nem állnak el a magyar anyanyelven tanulók ellen irányuló szándék törvényesítésétől, "akkor kimegyünk az utcákra." Kifejtette: a parlamenti előtt fekvő tervezet három alapvető pontban sérti a magyar iskolai oktatás status quóját: a szlovák nyelvoktatás óraszámainak emelése árán csökkentenék a magyar nyelv és irodalomórák számát, szlovákból fordított tankönyvekből oktatnának, s kedvezőtlenül módosítanák a tanfelügyelői rendszert. Ezzel szemben az MKP és az érintett szlovákiai magyarok és intézmények az eddigi gyakorlat megőrzése mellett szállnak síkra.

Meciar szerint tarthatatlan, hogy a szlovákiai magyar iskolákban "más forrásokból, Magyarországon kiadott tankönyvekből" tanítsák a történelmet, még akkor is, ha a szlovák oktatáspolitika a történelemre és a földrajzra is más szemlélettel tekint, mint a magyarok. "Miért kell a gyerekbe kiskoruktól beleoltani és belésulykolni ezt a kettős szemléletet" - fogalmazott Meciar.

Vitában a piliszszentkereszti ügyről is szó esett: Meciar szerint a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat irodájának kiköltöztetése szlovákellenes provokáció. Válaszul Csáky azt mondta: az 54 százalékos szlovák többségű pilisi falu nemzetiségi arányait tekintve végső soron a "szlovákok költöztették ki a szlovákokat, mert jó tudni, hogy egy lakossági vitáról van szó, ahol a szerencsétlen vitában döntő testületben szlovákok is szavaztak" az iroda kiköltöztetése mellett. Azt sem szabad elfelejteni, hogy itt igenis szigorúan önkormányzati jogkört érintő vita folyik, amelybe sem a magyar kormánynak, sem Európai Uniónak nincs illetékessége, a beleszólás jogával bíró helyiekben pedig bízvást lesz annyi bölcsesség, hogy megnyugtató megoldásra jussanak.