Mobiltelefonra vett erőszak

3 perc

2008.04.06. 12:45

Egyre nő azoknak a száma, akik csak fizikailag vannak jelen evilágban, életük nagy részét ugyanis virtuálisan élik az internet társasági portáljain. Sokan csak azért provokálnak verekedést az utcán, hogy az erről készült felvételeket közzétegyék weboldalukon.

A MySpace felhasználóinak száma lassan megegyezik  Brazília lakosságával és a Facebook sincs sokkal elmaradva ettől. Ezek az oldalak alapvetően megváltoztatják a mai fiatalság gondolkodását, lassan egy egész generáció nő fel a neten lógva, hosszú órákat töltve a számítógép előtt, nem mindig a korának megfelelő tartalmat nézegetve.

Egy angol kormányzati közreműködéssel készített kutatás szerint az Egyesült Királyság 16 éven aluli fiataljai szinte folyamatos virtuális életet élnek, az ezeken a társasági weboldalakon és az interneten töltött idő a háromszorosa a hivatalosan becsült értéknek.

Gyerekek milliói interneteznek, egyedül, szülői felügyelet nélkül, és egy a kutatás szerint 57 százalékuk találkozott pornográfiával. Legtöbbjük pusztán a felbukkanó ablakok hirdetésein keresztül, legalábbis ezt állítja, s nem pedig azért, mert ilyesmit keresgél. Emellett minden negyedik tini kapott már obszcén  „spam” leveleket, vagy szexuális weboldalakra csábító e-maileket.

A pornó oldalak mellett az erőszak is rendszeres a világhálón. Az úgynevezett happy slapping támadások szinte mindennaposak, a felhasználók profilján, weboldalain közzétett képeken és videókon keresztül vagy az olyan weboldalakon, mint például a YouTube. A happy slapping az internetes szocializálódás erőszakos mellékterméke, amely igen borzalmas divat lett, és onnan indult ki, hogy fiatalok utcai verekedéseket rögzítettek a telefonjaikon, amit aztán közzétettek az interneten. Ma már a tinik vitát provokálnak és összevernek embereket az utcán csakis a megjelenés kedvéért és a Scotland Yard több tucat esetben nyomoz.

A közösségi weboldalaknak természetesen vannak felhasználói szabályaik és automatikus kizárás jár azoknak a megszegésért, de ez szinte halottnak a csók, hiszen a forgalom olyan óriási, hogy mire a moderátorok észreveszik az explicit tartalmú anyagokat, azok már komoly károkat okoztak. 

A nyílt tartalmak mellett talán még nagyobb probléma, hogy a fiatalok online élik az életüket. Állandóan interneteznek és most, hogy már a mobiltelefonon is elérhető az internet, a helyzet egyre rosszabbodik. A gépek és a mobilok éjjel is működnek és van olyan fiatal, aki a hétvégeken akár 20 órát is internetezik, eközben gyakorlatilag semmilyen valós társasági élete nincsen.

Pontosan ezért az internet függőséget ma már betegségnek kellene kezelni, mondják a pszichiáterek. Dr. Tanya Baron a népszerű televíziós pszichiáter szerint: „Ma már a gyerekek többet tudnak a számítástechnikáról, mint a szüleik. Többször használják a gépet, és jobban értenek hozzá.” Értsd, az orruknál fogva vezetik a szülőket azzal kapcsolatban, mikor mit néznek és mennyi időt töltenek az interneten.

A szülőket és a gyerekeket egyaránt oktatásban kellene részesíteni az internet használatával és veszélyeivel kapcsolatban. A legjobb, ha a szülők a család által legtöbbet használt helyre teszik a számítógépet és nem engedélyezik a  használatukat a hálószobában. Így a szülőnek legalább esélyük van arra, hogy szabályozni tudja, a gyerekek hány órát használják az internetet és mire. Egy laptop viszont egyre olcsóbb és ha a gyermekeknek saját gépe van, egy csomó családi veszekedést el lehet kerülni, azzal kapcsolatban, ki birtokolja a világhálót. 

A probléma azóta nőtt kritikusra, mióta megalakult az MSN, a Skype, a YouTube, a MySpace és a Facebook. Ezeken a weboldalakon a felhasználók online csetelhetnek, fényképeket, zenét cserélhetnek, barátokat kereshetnek. Ugyanakkor személyes adataikat is közzéteszik.

Ezen pedig azoknak is el kell gondolkoznia, akik az internet szabadsága mellett tették le a voksot. A YouTube-on a happy slap kifejezésre keresve 131 videó jött fel, a street fight (utcai verekedés) szavakra pedig 1370, mindet az elmúlt héten töltötték fel.

A Facebook többször is kihúzta magát a szabályozás alól és visszautasította a vádakat, hogy az oldal olyan nagyra nőtt, hogy nem képes többé önszabályozásra. Ehhez tudni kell, hogy az oldalnak 60 millió felhasználója van világszerte. A MySpace-nek pedig több mint 110 millió.

Rengeteg magyar felhasználó is akad, legtöbbjük 25 év alatti. Hiába próbálkoztunk azonban, hogy kifaggassunk pár MySpace felhasználót a szokásaikról, mélyen hallgattak. Gyanítjuk, nem voltunk elég járatosak a közösség mindennapjaiban az őszinteséghez.

Krisztina O'Brien