Totális BKV-sztrájk bénítja a fővárost

2 perc

2008.04.07. 05:58

A BKV-dolgozók nagy többségének részvételével folyik a mintegy másfél tucatnyi szakszervezet által meghirdetett teljes munkabeszüntetés hétfőn a fővárosban. A sztrájk első néhány órájában csak kevesen várakoztak Budapest főbb csomópontjain a tömegközlekedési járatokra. Néhány busz azért jár.

A vasutasok is sztrájkolnak
A vasúti közlekedés az ország több pontján szünetel hétfőn 0.00 órától a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetéhez (VDSZSZ) tartozó vasutasok munkabeszüntetése miatt, a sztrájk támogatottsága a Dunántúlon kisebb, mint az ország többi részében. Részletek.
Gulyás Attila, a Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnökhelyettese közölte, hogy a fővárosi tömegközlekedés mértéke csak két százaléka a normális üzemnek. A gödöllői HÉV-vonalon hat szerelvény közlekedik, a Hungária kocsiszínből pedig mintegy nyolc villamos munkába állt, és ezekhez csatlakozott "néhány" autóbusz is; a metró és a troli áll - tette hozzá. A sztrájk első néhány órájában csak kevesen várakoztak Budapest főbb csomópontjain a tömegközlekedési járatokra. 

Torlódás van viszont hétfőn reggel az összes autópálya bevezető szakaszán; a hidakon pedig az ilyenkor szokásosnál erősebb a forgalom - közölte a Fővinform ügyeletese. A Szentendrei, a Soroksári, és a Budaörsi úton nagyon erős a forgalom, a Szerémi úton mindkét irányban zsúfoltság van - mondta Havasi Zsolt. Közölte: a Nagykörúton mindkét irányban teljes hosszban egybefüggő a kocsisor.

Néhány busz azért jár
 
Közlekedési káosz Budapesten. Galéria, kattintson!
© MTI - Szigetváry Zsolt
A BKV Zrt. két alvállalkozója - a Nógrád Volán és a VT Transman - a hétfői sztrájk alatt is zavartalanul üzemelteti járatait.  A sztrájk alatt normális menetrend szerint közlekedik a főként Budafokon és a XI. kerületben üzemelő 150-es, a 14 és 114-es, a 41-es és 41 gyors, a 250-es, az 50-es, az 58-as, a 13-113-113A, a 30-as és a 87-87A-187 jelzésű autóbusz. A hétköznapi menetrend szerint járnak majd a IV., XIV. és a XVII. kerületben közlekedő 88-as, 120-as, 147-es, 170-es gyors jelzésű buszok.

A szakszervezetek szerint a járatritkításokkal megtakarítható pénz nem oldja meg a 80 milliárd forintos hiánnyal küszködő vállalat finanszírozási problémáit, amelynek adósságállománya mintegy 10 milliárd forinttal nő az év végére.

A szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy jelenleg napi kétmillió utast szállítanak a BKV járművei, ha leáll a közösségi közlekedés, ezeknek az utasoknak is autóba kellene ülniük, vagy gyalog kellene útnak indulniuk. (Kerékpárral rendszeresen ma még nagyon kevesen közlekednek a fővárosban, hétvégeken néhány tízezerre tehető a kerékpárosok száma a budapesti utcákon.) 

Nem kell suliba menni

A Munka törvénykönyve szerint a távollétet igazoltnak kell tekinteni, ha valaki a sztrájk miatt nem tud eljutni munkahelyére, ez ugyanis elháríthatatlan oknak minősül. Az elháríthatatlan ok miatt a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, a távollét idejét később ledolgozhatja, vagy szabadságot vehet ki erre az időre.

A közoktatásról szóló törvény alapján minden iskolaigazgató mérlegelheti, hogy az irányítása alatt lévő iskolában a sztrájk napján megtarthatók-e a tanítási órák. Az intézményvezetők a hiányzók és bejárók magas száma miatt rendkívüli tanítási szünetet rendelhetnek el, az iskoláknak azonban gondoskodniuk kell a tanulók felügyeletéről.