A választók relatív többsége az előrehozott választások mellett

3 perc

2008.04.07. 08:56

A Századvég és a Forsense április 2. és 4. között végzett felmérése szerint a megkérdezettek relatív többsége (42%) szerint a válságra az előrehozott választás lenne a megoldás. A megkérdezettek közel kétharmada egyetért Horváth Ágnes menesztésével, csaknem fele támogatja az SZDSZ reakcióját, vagyis a liberális miniszterek visszahívását, viszont csak 9 százalékuk esetében javított mindez a kisebbik koalíciós párt megítélésén. A válaszadók a válság kirobbantásért Gyurcsány Ferencet és Kóka Jánost, illetve az MSZP-t és az SZDSZ-t egyaránt felelősnek tartják.


Az MSZP-szavazók közül kétszer annyian támogatják a miniszterelnök döntését Horváth Ágnes elmozdításáról, (49%), mint ahányan ellenzik (24%) azt. A Fidesz szavazóinak három negyede (75%), és még a pártválasztásukban bizonytalanok többsége (57%) is helyesli a miniszterasszony távozását, az ő körükben is csupán 24 százalékuk van inkább ellene ennek a döntésnek.

Az SZDSZ döntése megosztja a közvéleményt

Erősen megosztja a közvéleményt az SZDSZ döntése, hogy Horváth Ágnes leváltása után visszahívja minisztereit a kormányból. Jóllehet a döntés támogatói vannak többen (49%), kisebb részük helyesli csak ezt fenntartások nélkül. 35 százalékuk inkább ellenzi, míg minden hatodik megkérdezett (16%) nem tudott vagy nem kívánt állást foglalni a döntésről. A Fidesz szavazóinak kétharmada inkább egyetért az SZDSZ-es miniszterek visszahívásával, az MSZP-szavazók többsége (55%) viszont inkább ellenzi azt. A bizonytalan pártpreferenciájúakat osztja meg leginkább az SZDSZ lépése, 47 százalékuk ellenzi, 39 százalékuk pedig helyesli az SZDSZ döntését.

A válság az SZDSZ-nek nem használt

Az összes megkérdezett 39 százalékának kisebb vagy nagyobb mértékben romlott az SZDSZ-ről alkotott véleménye az utóbbi napok történései hatására, javulásról viszont mindössze 9 százalékuk számolt be. A válaszadók közel felének (49%) nem változott a véleménye, a FIDESZ szavazók fele, a bizonytalan pártválasztásúak 53 százaléka nyilatkozott így. Az MSZP-szavazók 56 százaléka szemében viszont romlott az SZDSZ megítélése. A számokból az is látható, hogy míg az SZDSZ döntésének magas támogatottsága a koalíció felbomlásában érdekelt Fidesz szavazóknak köszönhető, addig a liberális párt negatív megítélése mögött az MSZP szavazók és a bizonytalanok táborához tartozó baloldali szavazók ítélete húzódik meg. A későbbiekben derül majd ki, hogy a kisebbik kormánypárt döntése hosszabbtávon milyen irányban és mértékben változtatja meg a róla kialakult képet.

Gyurcsány és Kóka, az MSZP és az SZDSZ is felelős

A jelenlegi politikai helyzet kialakulásáért a kérdezettek közel ugyanakkora arányban tartják nagy vagy nagyon nagy mértékben felelősnek Gyurcsány Ferencet és Kóka Jánost (71 illetve 69%), valamint az MSZP-t és az SZDSZ-t (69 ill. 64%). A kérdezettek több mint fele (57%) mind a két politikust illetve mindkét pártot (56%) felelősnek tarják a helyzettért. Ugyanakkor mindössze egyharmadra tehető az Orbán Viktort illetve a Fideszt nagymértékben felelősnek tartók aránya. A Fidesz szavazóinak döntő többsége Gyurcsány Ferencet (95%) és az MSZP-t (88%) tartja felelősnek, ehhez képest valamivel kevesebben mondják ugyanezt Kóka Jánosról (79%) és az SZDSZ-ről (73%). Az MSZP-szavazók alapvetően az SZDSZ elnökét illetve magát a pártot teszik felelőssé a kialakult helyzetért (79 ill. 59%), valamint Orbán Viktort (65%) és a Fideszt (60%). Ezzel szemben a szocialista szavazók alig több mint egyharmada értékeli csak nagynak az MSZP, illetve a miniszterelnök felelősségét.

Az előrehozott választás a megoldás

A jelenlegi politikai helyzet öt lehetséges megoldása közül az előrehozott választások élvezi a válaszadók legnagyobb támogatottságát, relatív többségük, 42 százalékuk választaná ezt az opciót. Ezt követi – támogatottságban messze lemaradva – az SZDSZ visszakozásának köszönhetően az eredeti koalíció helyreállítása (19%), míg a jelenleg körvonalazódó variáció,a kisebbségi kormányzás Gyurcsány Ferenc vezetésével mindössze a megkérdezettek 13 százalékának a támogatottságát nyerné el. A Fidesz szavazóinak több mint kétharmada (71%) az előrehozott választások mellett foglal állást, a szocialista párt támogatói körében viszont a koalíció helyreállítása a legnépszerűbb opció: az MSZP szimpatizánsok fele támogatja ezt, míg a koalíció Gyurcsány Ferenc nélküli helyreállítását csak minden tízedik (10%), az új kormányfővel megvalósuló kisebbségi kormányzást még kevesebben, mindössze 7 százalék támogatná. Amennyiben a kialakuló politikai helyzet azt hozza, a megkérdezettek mintegy fele tudja támogatni azt a fajta pragmatikus politizálást, amely nem koalíción alapul, de bizonyos ügyekben hajlandó kívülről támogatni a kormányt. A legnagyobb ellenzéki párt szavazóinak többsége ugyan, érdekeinek megfelelően elutasítja ezt, de az MSZP-seken kívül a pártválasztásukban bizonytalanok körében is enyhe többségi támogatottságra lelne egy ilyen politika.

A kisebbségi kormányzás árt az MSZP-nek

A kérdezettek közel kétharmada (63%) van azon a véleményen, hogy az MSZP választási esélyeit hosszú távon rontaná a kisebbségi kormányzás. Ugyanekkora arányban vélekednek így az SZDSZ esélyeiről. A válaszadók 70 százaléka szerint a kisebbségi kormányzásból a Fidesz profitálna, ez a megoldás az ő választási esélyeiket javítaná leginkább. Az esélyek megítélését tekintve egyébként nincs jelentős különbség a két nagy párt szavazóbázisa között, tehát kisebbségi kormányzás esetén az MSZP-szavazók relatív többsége is saját pártja esélyeinek romlását prognosztizálja. Egyébként a kisebbségi kormányzást a megkérdezettek többsége (56%) nem tartja hosszú távon – a következő választásokig – kivitelezhetőnek.

(A Századvég-Forsense 500 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg. A mintavétel alapjául a telefon-előfizetőket tartalmazó adatbázis szolgált.)