CCTV: befuccsolt a milliárdos rendőrségi befektetés?

2 perc

2008.05.06. 14:46

Hiába fedte le a Scotland Yard többmilliárd fontos befektetésből London utcáit zártláncú kamerákkal, a legutolsó hírek szerint a város utcai bűneseteinek csupán 3 százalékában bizonyultak a kamerák hasznosnak. A rendőrség ennek ellenére további befektetéseket tervez.


© sxc.hu
Hiába van Angliában több zártláncú megfigyelőkamera (CCTV), mint Európa bármely más országában, korántsem váltotta be a rendszer a hozzá fűzött reményeket, írja a brit Guardian. A kamerák által rögzített képek ugyanis csak az elkövetett bűnügyek 3 százalékánál bizonyultak hasznosnak. Mick Neville rendőrfőnök szerint bár a CCTV rendszerét elsősorban bűnmegelőzésre használták volna és több milliárd fontot öltek bele a fejlesztésbe, előzetesen senki sem gondolt bele abba, hogy a rendőrség mihez fog kezdeni a kiépített hálózattal.

A közhiedelem szerint a CCTV-kamerák egyáltalán nem működnek, árulta el Neville, ezt azonban tetézi a tény, hogy a brit rendőrség tagjai sem szeretnek a rendszerhez fordulni, mivel a képadatbázisban keresni elég körülményes munka - sokszor a nyomozások során a rendőrség tagjai utána sem néztek annak, hogy a bűntény rögzítve volt-e egyáltalán a Scotland Yard adatbázisában.

A New Scotland Yard vizuális azonosítással és rögzítéssel foglalkozó különleges osztálya, a VIIDO (Visual Images, Identifications and Detections Office) mindezek ellenére további projekteket tervez, amelyek a CCTV rendszerén alapulnak.

Egy, a sporthirdetési iparág által korábban kifejlesztett márkaazonosító technológia használatával a gyanúsítottakat ruhájuk alapján lehetne lekövetni, csak azt kell megadni, hogy milyen színű ruhán milyen színű és formájú mintát keresünk - az ilyen visszakeresésekkel jó eséllyel találhatóak olyan pillanatok, amely során a keresett illetők megmutatják arcukat a kameráknak.

Nagyobb súlyú fejlesztés ennél a londoni gyanúsítottak képadatbázisának elkészítése, amelyet egyúttal össze is kötnek a bűnügyekhez tartozó leírásokkal. A VIIDO szerint azon kerületekben, ahol ez a rendszer már működik, a CCTV az utcai rablások 15-20 százalékában segít megtalálni a tetteseket, a fejlesztők a Guardian értesülései szerint jelenleg az automatizált keresések pontosításán dolgoznak. A rögzített bűneseteket ábrázoló képek a rendőrség weboldalán májustól publikusan elérhetőek lesznek - Neville szerint ha a bűnözők meglátják, hogy a CCTV-rendszer ténylegesen működik, reális esély van arra, hogy csökkenni fog a bűnesetek száma.

A rendőrfőnök elmondása szerint míg most zajlik a londoni képadatbázis összeállítása, a fejlesztés során számos esetben felmerülnek megoldandó személyiségi jogi problémák, amelyeket meg kell oldani és egyúttal biztosítani kell azt, hogy a rögzített képanyagot csak a bűnüldöző szervek használhassák.