GS: megemelt átlagos olajárszint, lerontott régiós inflációs prognózis
Agresszív mértékben, húsz dollárral emelte az idei átlagos nyersolaj-árfolyamra szóló előrejelzését pénteken az egyik vezető londoni befektetési csoport, amely emiatt jelentősen rontotta az importra szoruló feltörekvő gazdaságokra, köztük Magyarországra érvényben tartott inflációs prognózisát is.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege által hetente kiadott felzárkózó piaci elemzések pénteken megjelent legújabb összeállítása szerint a ház nyersanyagpiaci szakértői az eddigi hordónkénti 104 dollárról 124 dollárra emelték 2008-as egész évi átlagár-előrejelzésüket a világpiaci alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajfajtára.
A Goldman Sachs iparági elemzői nyilvánosságra hozták azt is, hogy jövőre már 140 dollár feletti éves Brent-árfolyamátlaggal számolnak. Mindez a cég szerint jelentős hatással lesz a vizsgálatba bevont felzárkózó térség inflációjára, főleg jövőre.
A GS elemzői az idei magyarországi éves átlagos inflációra adott jóslatukat az eddigi 5,8 százalékról 6,1 százalékra, a 2009-es átlagos magyar inflációs prognózist 3,5 százalékról 4,3 százalékra emelték. A pénteki londoni elemzés rontotta a jövőre jó eséllyel euróövezeti taggá váló Szlovákia 2009-re szóló átlagos inflációs előrejelzését is, 4,2 százalékról 4,5 százalékra.
Más londoni elemzők különös jelentőséget tulajdonítanak az eurócsatlakozás utáni szlovák inflációnak a többi euróövezeti tagjelölt ország szempontjából. A JP Morgan befektetési csoport e héten kiadott londoni elemzése szerint ugyanis ha Szlovákiában a 2009-ben esedékes euróövezeti felvétel után meglódul az infláció, az késleltetni fogja a többi euróvárományos kelet-európai ország euróövezeti csatlakozását. A ház szerint Szlovákia konvergencia-folyamata távolról sem zárult le: az ország árszintje 2007 végén az euróövezetinek hozzávetőleg a 60 százaléka, az egy főre jutó GDP-érték a valutauniós szint 62 százaléka volt.
A szlovák infláció csak akkor maradhat alacsony, ha a gazdasági teljesítmény felzárkózása korlátozott mértékű lesz, vagy egyáltalán nem folytatódik, ami nem valószínűsíthető fejlemény, állt a JP Morgan e hét eleji londoni elemzésében. Ha a szlovák infláció csak 1-2 százalékponttal lesz az euróövezeti jegybank (EKB) által kitűzött célszint felett, és a gazdaság különösebb makro-egyensúlytalanságok nélkül, jól teljesít, az eloszlathatja az EKB-nak a többi kelet-európai ország beengedésével kapcsolatos aggodalmait.
Ha azonban a szlovákiai infláció ennél számottevően gyorsabb ütemben növekszik, akkor a csatlakozásban reménykedő következő országoknak sokkal nehezebb dolguk lesz saját maguk elfogadtatásával, és ez az euróövezet további bővítésének késleltetését valószínűsítené, állt a londoni elemzésben. A JP Morgan szerint ebben az esetben az EKB még azt is megvétózhatja, hogy a jelentkező országok az ERM II.-be – az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező átváltási mechanizmusba – belépjenek.
A Goldman Sachs pénteki londoni prognózisa nem az első a londoni befektetési banki közösségben, amely meredeken emelte az olajár-előrejelzéseket.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci elemzéseket is összeállító háza májusi jelentésében közölte: számításai szerint a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) átlagos árfolyama 2008 egészében 116,90 dollár, ezen belül az idei második negyedévben 126 dollár lesz hordónként. A cég a múlt hónapban még 100,8 dolláros WTI-árfolyamátlaggal számolt 2008-ra; a Brent olajféle idei várható árátlagát az előző előrejelzés 99,10 dollárra tette.
A Barclays Capital új prognózisa ez utóbbi olajfajtára most már 115,20 dolláros átlagot jósol ebben az évben. A ház londoni iparági elemzői szerint ugyanis az olajárnak a 60 dollártól 120 dollárig tartó útját nem kísérte semmilyen egyértelmű változás azokban a dinamikákban, amelyek az eddigi áremelkedési hullámot hajtották.
A Goldman Sachs pénteki elemzése szerint a meredeken emelkedő olajáraknak komoly hatása lesz a nagy exportőrök folyómérlegeire is. A ház most azzal számol, hogy Öböl menti Államok Együttműködési Tanácsa (GCC) tagállamainak összesített GDP-arányos folyómérleg-többlete az idén az eddig jósolt 27,5 százalék helyett 32,1 százalék, jövőre 22,7 százalék helyett 26,8 százalék lesz. Oroszország idei folyó többletének prognózisát a Goldman Sachs londoni elemzői 6,4 százalékról 8,6 százalékra, a 2009-est 2,3 százalékról 6,2 százalékra emelték.