Koncertjeggyé változnak a mobiltelefonjaink

4 perc

2008.05.22. 15:15

Repülőtéri beszállókártyák és más, papírra nyomtatott jegyek helyett hamarosan elég lesz mobilunkat felmutatni. A mobiljegyes rendszerek piacvezető cége, a Mobiqa hazánkban először a Ticketportal jegyárusító céggel együttműködve teszi lehetővé koncert-, mozi- és színházjegyek vásárlását mobiltelefonnal.


Meglepő változást jelenthet a színházba, moziba, koncertre járók életében az angol székhelyű Mobiqa és hazánk vezető jegyértékesítő vállalata, a Ticketportal között létrejött megállapodás. Közép-Kelet-Európában a Mobiqa az első, mobiltelefonos jegyértékesítéssel foglalkozó cég: a rendszerükön keresztül kiküldött mobi-ticket egy olyan belépőjegy, amelyet a vásárlók SMS formájában kapnak meg mobilkészülékükre.

A mobiljegy megvásárlása felhasználói oldalról igen egyszerűen zajlik: elég kiválasztani a Ticketportal oldalán a rendezvényt, az internetes fizetés után a vásárló egy egyedi azonosítószámmal ellátott vonalkódot kap telefonjára egy egyszerű SMS vagy MMS üzenetként. Az elmentett üzenetet és a belépőt elég felmutatni a rendezvény helyszínen, az ott elhelyezett leolvasóberendezések pedig a telefon kijelzőjéről olvassák le a jegy adatait, így azonosítják és érvényesítik a belépőt.

Az SMS-küldés felhasználói és üzemeltetői oldalról is a legkényelmesebb kézbesítési mód: a belépőjegyet nem lehet elveszíteni, otthonhagyni, nem keveredik el a postán, sorban sem kell állni érte, csökkenti a kezelési költségeket, valamint még környezetkímélő is. (Aki véletlenül kitörölné, elég egy ingyenes újraküldést kérnie a Ticketportaltól.) A jegyeket a beléptetés mellett fel lehet használni kuponként is, így promóciós szolgáltatások is beköthetőek ehhez, valamint a kapott jegyhez grafikai elem is kapcsolható - akár a felhasználó fotója is - ami nemcsak azonosítás során előnyös, hanem akár még szponzori logók és anyagok megjelenítésére is alkalmas.

Az egyszerűbb Nokiáktól a bonyolultabb okostelefonokig minden kezeli a mobiljegyeket
© hvg.hu

A rendszer külföldön számos több ezres jegyeladású koncerten bizonyított már (többek között a Rolling Stones, Elton John vagy a Spice Girls koncertjein), de használják ezt a londoni elővárosi közlekedésben, illetve az észak-amerikai Major League Baseball hat csapata is ezt a módszert alkalmazza. Mórocz József, a Ticketportal ügyvezetője külön rámutatott: a cseh Village Cinemas mozihálózat a bevezetést követő harmadik hónapban már jegyeladásainak 45 százalékát mobiljegyes megoldással intézi. A hazai mobiltelefonos jegyértékesítés a Whitesnake együttes július 21-i, Petőfi Csarnokban tartandó koncertjével debütál, de ilyen módon lehet majd belépőt váltani a Lake of Tears és a Ministry fellépéseire is.

Nick Rankin, a Mobiqa ügyvezetője a hvg.hu kérdésére elmondta: a rendezvényjegyek értékesítése csak egy részét képezi a mobiljegyes technológia előnyeinek. Külön kiemelte, hogy budapesti tartózkodása idején számos céggel tárgyal a mobiljegyek hazai bevezetésével kapcsolatban - itt kifejezetten a légitársaságokat hangsúlyozta -, illetve azt, hogy várhatóan év végén más hazai szektorban is bevezetésre kerül a Mobiqa mobiltelefonos rendszere.
SMS, csalódott jegykufárok, személyre szabott jegyek: a mobi-ticket technikai részletei (Oldaltörés)

Ami a rendszer technikai jellegzetességeit illeti: a mobiljegyeket elterjedtségük és olcsóságuk miatt SMS-ben kapják meg a vásárlók. Ha készülékük valamilyen technikai okból adódóan nem tudja a jegyet fogadni, az MMS-ben vagy egy e-mailben, egy WAP-link formájában kerül kézbesítésre.

2D azonosítópecsétek
A vonalkódoknál több információt tároló fekete-fehér négyzetek eredetileg Japánból származnak, az elmúlt években azonban számos országban fejlesztettek ki hasonló elven működő azonosítót. Nemcsak a japán QR, vagy a Mobiqa által is alkalmazott Datamatrix az ilyen, hanem az az Aztec kód is, amelyet a repülőtéri leolvasórendszerek használnak.
A mobi-ticket fejlesztése során a Mobiqa 1200 különböző mobiltípuson tesztelte a vonalkódok megjelenítését, a háttérben futó rendszer a jegyfoglalási adatok és a vásárló telefontípusának kombinálásával (ez utóbbit vásárlás során meg kell adni, aki nem ismerné mobilja típusát, az egy külön segédoldalon megtekintheti a rendszer által támogatott telefontípusok fotóit) egy olyan méretű vonalkódot generál, amelyet a szkennerek megfelelő pontossággal képesek olvasni. (A leolvasórendszerek egy új típusát kell az ilyen mobilos rendszereknél alkalmazni, a boltokból jól ismert lézeres leolvasók sugara ugyanis visszapattan a mobilok képernyőjéről.)

A jegyeknek két típusa van: az eddig is jól ismert külalakú vonalkód, amelyet SMS-ben küldenek el (és amely bármely telefonra küldhető), illetve a hazánkban még nem túlságosan ismert kétdimenziós ábra, a QR-kódhoz is hasonlító, Datamatrix típusú "pecsét"Ezeket MMS-ben küldi el (vagy WAP-on keresztül lehet elérni) a Mobiqa edinburghi rendszere.

© hvg.hu

Ami a rendszer biztonsági hátterét illeti, Nick Rankin elmondta: eddig teljesen bizonságosan működött a mobiljegyek használata semmilyen új jellegű biztonsági problémát nem vetett fel eddig. A mobiljegyek adatai ugyanis a cég adatbázisában is tárolódnak. A beléptetés során a szkenner csatlakozik a jegyadatbázishoz és megnézi: a leolvasott kód kiküldésre került-e. Ha nem, az adott jeggyel nem lehet belépni a rendezvényre. A jegyeket továbbküldésének értelme sincsen, ugyanis ha egy jegy egy emberre szól, csak az tud belépni vele a rendezvényre, aki először érkezik meg a leolvasóberendezéshez.