Pályamódosítás: kik és hogyan segítenek?

1 perc

2008.05.29. 12:22

„Nem ritka, hogy munkával töltött negyven évünkben akár négyszer-ötször pályát kell módosítanunk”- fejtette ki dr. Zachár László, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet főigazgató-helyettese a MindenTanulás egyik kerekasztal-beszélgetésében.

A legtöbb felnőttképzési program önismereti és álláskeresési tréninggel segíti tanulóit, annak érdekében, hogy könnyebben boldoguljanak a munkaerő-piacon. Ezeken a foglalkozásokon arra ösztönzik a pályamódosítókat, hogy egymást támogatva próbálják tervezni a jövőt – állítja dr. Kenderfi Miklós, szakértő.

Ideális esetben a pályamódosítók saját döntésüktől vezérelve ülnek vissza az iskolapadba. Vannak azonban olyanok is, akiknek bár van valamilyen képesítésük, mégsem találták meg számításaikat a munkaerő-piacon. A műsorban részt vevő szakértők szerint a helyes pályadöntés meghozásához azt a szakmát kell megtalálnunk, melyre van munkaerő-piaci kereslet, de saját érdeklődésünknek és képességeinknek is megfelel. Dr. Szilágyi Klára, a Szent István Egyetem címeres egyetemi tanára kifejtette, hogy a hosszú távú érdeklődés fenntartásához elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük „belső személyiségjellemzőinket”, vagyis azt, hogy mi érdekel és miben vagyunk jók.

A felnőttképzési központok programjaiba beépített önismereti tréningeket pont azért hozták létre, hogy segítséget nyújtsanak hallgatóiknak a számukra legmegfelelőbb út megtalálásában. A képzés befejezéseként pedig szituációs gyakorlatokkal és álláskeresési fortélyokkal készítik fel a hallgatókat a munkaerő-piacon való könnyebb boldogulásra. A képzési központok oktatói tudják, hogy a pillanatnyi munkanélküliséget lelkileg nehéz feldolgozni, ezért olyan légkör megteremtése a cél, ahol nem viselt sebeinket nyalogatjuk, hanem egymást támogatva próbáljuk tervezni a jövőt – fűzte hozzá dr. Kenderfi Miklós a MindenTanulás egyik riportfilmjében.

A MindenTanulás című ismeretterjesztő sorozat az élethosszig tartó tanulással, felnőttképzéssel, szakképzéssel kapcsolatos területek érdekességeit, lehetőségeit mutatja be minden kedden és csütörtökön a Duna Televízió I-es és II-es csatornáján, és a www.mindentanulas.hu weboldalon.