Bush csalódott Irán válasza miatt, de megállapodást remél

1 perc

2008.06.14. 14:47

George Bush amerikai elnök csalódott Irán elutasító magatartása miatt, amelyet a nagyhatalmak legújabb javaslatával szemben tanúsít, de biztos abban, hogy sikerül megkötni egy hosszú távú biztonsági megállapodást az iraki vezetéssel.

Bush Nicolas Sarkozyvel közös párizsi sajtóértekezletén beszélt ezekről. "Csalódott vagyok amiatt, hogy az iráni vezetők kapásból elutasították ezt a bőkezű ajánlatot. Ezzel azt üzenik népüknek, hogy hajlandók még jobban elszigetelni. Mi azt szeretnénk, ha az iráni nép gyarapodna" - jelentette ki Bush. Sarkozy hozzátette: "az iráni nép jobbat érdemel, mint az a zsákutca, amelybe vezetői terelik".

Javier Solana, az Európai Unió külpolitikai főképviselője éppen szombat reggel adta át Teheránban az iráni vezetőknek a nagyhatalmak legújabb ajánlatcsomagját, amelyben együttműködésért cserébe követelik, hogy Irán hagyjon fel az urándúsítással. Irán azonnal elutasította a követelést.  

Bush figyelmeztette Szíriát, hogy ne csatlakozzon Iránnak a Közel-Kelet egyensúlyának megingatására tett próbálkozásaihoz és ne nyújtson menedéket terroristáknak.

Sarkozy ismét védelmébe vette, hogy Franciaország tárgyal Szíriával, és kifejezte abbéli reményét, hogy Damaszkusz "a lehető legjobban elhatárolja magát" Iránnak az atomfegyver birtoklására tett erőfeszítéseitől. Viszont  arra intette Szíriát, hogy ne avatkozzon bele a libanoni elnökválasztási folyamatba.

Irakkal kapcsolatban Bush elutasította azokat a bírálatokat, amelyek szerint elakadtak az Egyesült Államok és Irak között az arab ország hosszú távú biztonsági tervéről szóló tárgyalások. "Biztos vagyok abban, hogy lesz megállapodás az irakiakkal" - szögezte le.

Az amerikai-iraki megállapodás jogi alapot teremtene arra, hogy az amerikai erők az országban maradnak azután is, hogy az év végén lejár ENSZ-mandátumuk.

Bush közölte, hogy a megállapodás nem kötelezne egyetlen amerikai elnököt sem arra, hogy egy adott létszámon tartsa ott az amerikai katonákat, és nem jelentené azt, hogy az Egyesült Államok állandó támaszpontokat hoz ott létre.

A hivatalából a jövő év elején leköszönő Bush búcsúkörutat tesz Európában, és ennek utolsó előtti állomása Franciaország. Pénteken beszédet mondott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) székhelyén, szombaton pedig a párizsi elnöki palotában folytatott megbeszélést francia kollégájával, demonstrálva ezzel, hogy az iraki háború miatti amerikai-francia feszültségek már sokat enyhültek.