Meghalt Ferenc – a pápa, aki lezárt egy korszakot és valami újat hozott
Húsvéthétfőn elhunyt a katolikus egyházfő. Ferenc a maga egyszerűségével, közvetlenségével bármilyen helyzetben képes volt megragadni az emberek figyelmét, pápaságára mégis rányomta a bélyegét az a tény, hogy működése egyházának súlyos traumájából, XVI. Benedek lemondásából ered.
Húsvétvasárnap még megjelent hívei előtt, húsvéthétfő reggelén, 88 éves korában elhunyt a katolikus egyházfő. A hírt Kevin Farrell vatikáni bíboros jelentette be. Ferenc pápa halála után sorra rótták le tiszteletüket a világ vezetői.
„Prófétának kell lenni, és a prófétálás zajt csap” – vallotta Ferenc pápa, aki ezzel megfejtést adhat arra, miért kerülhetett a figyelem középpontjába a pápa személye a történelem talán legszekularizáltabb századában.
„II. János Pál is tudott meglepetéseket okozni, de hogy egy pápa ennyire kiszámíthatatlan legyen, azt még nekünk is szoknunk kell” – mondta a HVG Rómából tudósító munkatársának (e sorok írójának) a vatikáni adminisztráció egyik vezetője pár órával Jorge Mario Bergoglio pápává megválasztása után, 2013-ban. Ferenc nem csak a Szent Péter téren egybegyűltekhez intézett első szavaival – a mából visszatekintve, egy párbeszéd kezdetét jelentő – „Jó estét!” köszöntéssel lepte meg a szűkebb és tágabb környezetét. Mint utóbb kiderült, a megválasztása másnapján, a virradat óráiban titokban kilopózott a Vatikánból, hogy felkeresse kedvenc római templomát, a Santa Maria Maggiore-bazilikát, ahol egyedül imádkozott, majd betért abba a szállodába, ahol a konklávé előtt szobát bérelt, mert személyesen akarta kiegyenlíteni a számláját.

A modern kor kihívásainak megértésére utalt, hogy első munkanapja programjának összeállítóitól azt kérte, a bíborosokkal tartandó megbeszélése után – a szokásoktól eltérően – rögtön a média képviselőivel szervezzenek neki találkozót. Amelyen nem csak a fehér pápai öltözet alól elővillanó – a hagyományos pirossal szemben – fekete cipőjével alapozta meg a derűs hangulatot (az már előző nap kiderült, hogy a pápai öltözet több hagyományos darabját – például a hermelinprémmel szegélyezett bársonygallért – nem hajlandó magára ölteni). Olyan sztorikkal is szórakoztatta az egybegyűlteket, hogy neki, jezsuita szerzetesként nem okozott problémát, hogy pápaként egy „konkurens” rendalapító, a szegények pártfogója, Szent Ferenc nevét vegye fel, bár elsüthette volna azt a tréfát is, hogy Kelemen lesz, visszavágva a jezsuita rendet feloszlató elődjének, XIV. Kelemennek.
Traumából megújulás
Annak ellenére, hogy Ferenc a maga közvetlenségével bármilyen helyzetben képes volt megragadni az emberek figyelmét, pápaságára alapvetően rányomta a bélyegét az tény, hogy működése egyházának súlyos traumájából, XVI. Benedek lemondásából ered. Így, még ha úgy is tűnt, hogy a pápaválasztásra jogosult konklávé döntésében sikeresen összetalálkoztak azok, akik elégedetlenek voltak a megmerevedett intézményrendszerrel, és azok, akik már régóta Európán túlról várták a megújulást, a kegyelmi időszak nem tartott sokáig.
2025-ből visszatekintve már bátran kijelenthető:
Ferenc pápasága egy korszak végét és valami újnak kezdetét jelentette.
Személyén keresztül a pápaság ősi intézménye találkozott a XXI. századdal.