A Robin Hood-adót több száz cég fizetné – a Mol tiltakozik
Magyarországon is érdemes foglalkozni az úgynevezett Robin Hood-adó bevezetésével, amely az energiaiipari cégek irreálisan magas energiaárakból származó extraprofitját adóztatná meg, az abból származó bevételt pedig szociális kompenzációra (elsősorban távhőtámogatásra) használnák fel – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter.
Robin Hood a filmplakáton. Van aki szerint jó, s van aki szerint rossz történet © davidicke.com |
A pénzügyminiszter azt reméli, hogy a fuvarozókkal a megállapodás még a Robin Hood-adóról szóló döntés előtt megszületik. A kormány a jövedéki adó mérséklését célzó kérésére még a nyári szabadságok megkezdése előtt válaszra számít Brüsszelből. Az élelmiszerárak áfa-csökkentéssel való kompenzálására Veres János nem lát lehetőséget.
Közben a Mol nemtetszését fejezte ki a tervezett különadó miatt. „A magyar szabályozás az úgynevezett Robin Hood-adó kérdésben már megelőzte az európai gyakorlatot: bányajáradék és extra bányajáradék címen a Mol már évek óta az európai átlag többszörösét fizeti a hazai gáztermelés után” – közölte Somlyai Dóra, a Mol magyarországi kommunikációs vezetője.
A Mol szerint ez példátlan mind a nagyságrend tekintetében, mind a logikáját illetően is, hiszen árfüggő, az árak növekedésével automatikusan emelkedik a bányajáradék, elvonva ezáltal a többletbevétel szinte teljes mértékét.
A Mol tájékoztatása szerint az általuk fizetett bányajáradék 2007-ben mintegy 100 milliárd forint volt, amelyből 66 milliárd forintot a gázár kompenzációs kasszába kell befizetniük. A társaság szerint az esetében használt bányajáradék-kulcs a legmagasabb Európában, mintegy tízszerese annak, amit például az OMV fizet Romániában a két és félszer nagyobb termelése után.