Robotok turkálnak a postaládánkban?

2 perc

2008.06.27. 08:15

Egy Outlook-hoz elkészült kiegészítő jelentősen meg tudja változtatni emailezési szokásainkat. Egyesek a Xobni nevű szoftverben azt látják, hogyan fogunk levelezeni pár év múlva, Bill Gates inkább a közösségi hálózatok jövőjét emlegeti.


Az ingyenesen letölthető program működése során létező, általunk nem feltétlenül megfigyelt mintákat követ le emailezésünkben. Azon kívül, hogy felderíti legfontosabb kontaktjainkat és akár még telefonszámaikat is külön kigyűjti, többek között azt is megállapítja, hogy általában mikor küldünk és fogadunk leveleket és mennyi időbe telik, míg válaszolunk. A statisztikai érdekességek a gyakorlatban is hasznosíthatóak, ugyanis innentől kezdve naponta csak a főbb időszakokban kell ránéznünk leveinkre, addig nem nagyon kell velük foglalkoznunk.

A felmérések szerint naponta 77 milliárd céges emailt küldenek el, ez a szám pedig 2012-re duplázódni fog. A Radicati Group számításai szerint napunk egyötödében csak emailjeinkkel foglalkozunk, pár év múlva pedig már napunk kétötödét fogja lekötni – nem is csoda, hogy a piac érdeklődése a fél-intelligens levelezőrendszerek felé fordult.

Produktivitás szempontjából az emailezés nagyon is problematikus, ugyanis aszimmetrikus: jóval egyszerűbb kiküldeni egy levelet, mint válaszolni rá, ami pedig az időmenedzsmentet illeti: nemcsak a sok embert összegyűjtő céges levelezőlistára kiküldött üzenetek vagy videók vesznek el a cég idejéből hosszú tízperceket, hanem a közösségi oldalakról érkező automata üzenek vagy az egyszavas válaszok is időt és figyelmet vonnak el, az emailezőrendszerek pedig még nem jutottak el oda, hogy az ilyen típusú, nem feltétlenül fontos üzeneteket ki tudják szűrni és le tudják kezelni.

Bill Gates a Newsweek értesülései szerint egyenesen a közösségi hálózatok jövőjének nevezte a Xobni-t, feltételezhetően azon kapcsolati lista miatt, amelyeket a későbbiekben megfelelő módon összekötve több szempontból is jó kiaknázható hálózatot lehet kiépíteni, amelynek kommunikációs szokásai pontosan ismertek.

A rendszer nem az egyetlen, amelyet fél-intelligens szűrővel láttak el (attól ugyanis ezek a programok még elég távol állnak, hogy igazi mesterséges intelligenciát alkalmazzanak), a Xobni mellett például piacon van a ClearContext is, amely figyeli az emailezés tartalmát és abban a pillanatban, hogy a munkával kapcsolatos beszélgetés teljesen más témára terelődik, a rendszer egy kattintás után már automatikusan törli az oda nem illő üzeneteket.