Szűcs Erika: több legális munkalehetőséget a segélyezetteknek

1 perc

2008.07.13. 08:18

Nem a segélyen, a 60 milliárdon akar a kormányzat spórolni, ami a rokkantnyugdíj 580 milliárdjához képest "nem is horribilis összeg" - nyilatkozta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter. Hanem azt szeretnék elérni, hogy nőjön a legális munkakínálat a segélyezettek számára.

Teljesen átláthatóvá akarja tenni a kormányzat a rendszeres szociális segély és a közcélú foglalkoztatás kasszáját - mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter a Vasárnapi Hírek című hetilap legfrissebb számában megjelent interjújában. A tárcavezető új intézkedések bevezetését ígérte, amelyek megszüntetnék az önkormányzatok ellenérdekeltségét a közfoglalkoztatásban.

Úgy kellene átformálni a szociális rendszert, hogy egyértelművé váljon: legális munkát vállalni érdemesebb, sőt muszáj - jelentette ki a szakminiszter.
   
Mint rámutatott, ma jelentős munkaerő-tartaléka van az országnak a rendszeresen segélyezettek között; június közepén 200 ezren voltak és - mondta a tárcavezető - legalább a felük képes dolgozni.
   
Nem a segélyen, a 60 milliárdon akar a kormányzat takarékoskodni, ami a rokkantnyugdíj 580 milliárdjához képest "nem is horribilis összeg" - hangsúlyozta.
   
Azt szeretnénk elérni - tette hozzá -, hogy lényegesen növekedjen a segélyezettek számára a legális munkakínálat. Ma az önkormányzatoknak kell közcélú munkát szervezniük, legalább évi 30 napot, ami kevés, legalább hat hónapra lenne szükség - jelentette ki.
   
Emlékeztetett: az önkormányzatok azzal érvelnek, tudnának több munkát adni, ha lenne finanszírozás.
    
Úgy fogalmazott: "Ehhez teljesen átjárhatóvá tennénk a rendszeres szociális segély és közcélú foglalkoztatás kasszáját és a járulékot a Munkaerő-piaci Alap finanszírozná. Így megszűnne az önkormányzat ellenérdekeltsége a közfoglalkoztatásban."
   
Bevezetnék a Start régiókártyát is, aminek az a lényege - jegyezte meg -, hogy aki segélyezettet foglalkoztat, 3 évig ne kelljen az illető után járulékot fizetnie.
    
Harmadik új elemként említette a miniszter, hogy aki nagy infrastrukturális pályázatra jelentkezik, vállalja, hogy az alkalmazottainak legalább 10 százaléka a segélyezettek közül kerül ki.