Segély: civil szervezetek ellenzik a kormány terveit
Civil szervezetek és az Országos Cigány Önkormányzat ellenzik a családtámogatási és segélyezési rendszer megreformálását - derült ki az MTI kérdésére adott válaszokból.
Mozsár István, a Létminimum Alatt Élők Társasága nevű szervezet elnökségi tagja, és a Rászorulók Országos Egyesületének elnöke, az MTI-nek úgy fogalmazott: "a közmunka az közmunka, a segély az segély, és ennek így kell maradnia". Véleménye szerint a családtámogatási rendszert nem elvonással kellene megreformálni, hanem többlet juttatással jobbá tenni.
Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum vezetője az MTI-nek azt mondta: mivel a konkrét javaslattervezetet nem ismerik, a híradásokból szerzett információk alapján alakítják ki véleményüket, és e mellett saját elképzeléseiket is kidolgozzák.
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) álláspontját ismertetve ifj. Bogdán János szóvivő úgy fogalmazott: Magyarországon mintegy 3 millió ember, a társadalom egyharmada szegény, illetve "a létezés határán él". Az OCÖ álláspontja szerint nem szabad sem a segéllyel, sem a munkával büntetni az embereket, e helyett piacképes, és méltó megélhetést biztosító jövedelemhez kell juttatni őket.
Széles körű társadalmi párbeszédet indítottak, amelynek végén őszig törvényjavaslatot készítenek, és azt átadják mind az öt parlamenti párt elnökének - tette hozzá. Valamennyi nyilatkozó egybehangzóan elutasította azt a javaslatot, hogy a harmadik gyermek után családi pótlék helyett adókedvezményt lehessen igénybe venni.
A kormány a szociális támogatások rendszerét az állástalanok segítése érdekében három javaslattal alakítaná át. A pénzügyi támogatások átalakításával arra ösztönözné az önkormányzatokat, hogy a rendelkezésre álló forrásokat segélyezés helyett közmunkaprogramokra fordítsák; a fiatal munkanélküliek csak akkor kaphatnának segélyt, ha képzésen vesznek részt; a minimálbér és a segély legmagasabb összegét pedig távolítani kell egymástól, hogy az érintetteknek érdemesebb legyen inkább munkát találni a segély helyett.