Lenyűgözte Obama a berlinieket
Lenyűgözte a berlinieket Barack Obama - tűnt ki abból a felmérésből, amelyet vasárnap hoztak nyilvánosságra a német fővárosban.
A Bild am Sonntag című lap által ismertetett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek csaknem 70 százaléka vélekedett úgy, hogy az amerikai Demokrata Párt valószínű elnökjelöltje csütörtök este a berlini Győzelmi oszlop (Siegessa:ule) előtt nagyszerű beszédet mondott, s mindössze 19 százalék volt ellentétes véleményen.
A berliniek ugyancsak mintegy 70 százaléka jövendölte azt, hogy Obama lesz az Egyesült Államok új elnöke, míg 20 százalék a republikánus John McCainre voksolt. A beszéd alapján a válaszadók több mint 60 százaléka vallotta azt, hogy Obamával minden valószínűség szerint békésebb lesz a világ, mint volt George Bush idején, s McCain elnöksége alatt lenne.
A demokrata párti politikus berlini látogatása során mintegy 200 ezer ember előtt tartott beszédet, s mindenekelőtt az Egyesült Államok és Európa erőteljesebb együttműködését, a transzatlanti kapcsolatok megújítását sürgette.
Helyesléssel és általánosságban egyetértéssel fogadták Obama - az európai körút során elhangzott egyetlen nyilvános - beszédét a német politikusok is, de voltak bíráló hangok is. Különösen azután, hogy az amerikai politikus a CNN hírtelevíziónak azt nyilatkozta: amikor az amerikaiak a szövetségeseket nagyobb afganisztáni szerepvállalásra szólítják fel, ez azt jelenti, hogy hosszabb távon kevesebb amerikai katonára lesz szükség. Ezáltal pedig - mint fogalmazott - több milliárd dollárt tudunk megtakarítani, amit adócsökkentésre tudunk fordítani, egyebek között a magas benzinárak miatt szenvedő családok számára.
Erwin Huber, a német kormánykoalícióban részt vevő kisebbik konzervatív párt, a CSU elnöke vasárnapi nyilatkozatában "képtelen ötletnek" nevezte, hogy Németország az amerikai adócsökkentés érdekében küldjön több katonát Afganisztánba. "Semmi köze a szolidaritáshoz és a partneri viszonyhoz annak, ha az egyik félnek azért kell több áldozatot hoznia, hogy abból a másik előnyt húzzon" - hangoztatta Huber, úgy vélekedve, hogy Obamának ez a javaslata csalódást jelent Európa és Németország számára.
Ugyancsak elutasította a Demokrata Párt várható elnökjelöltjének indítványát a Német Szociáldemokrata Párt és az ellenzéki Szabad Demokrata Párt egy-egy magas rangú képviselője. Mindketten azt hangoztatták: a német adófizetők semmiképp nem kívánják több pénzzel, illetve több katonával finanszírozni az amerikai adócsökkentéseket.
Ellentétes véleményeket fogalmazott meg az Obama-látogatás kapcsán a német sajtó. Egy vasárnapi mértékadó állásfoglalás szerint azonban Barack Obama Berlinben olyan várakozásokat keltett, amelyeket az Egyesült államok lehetséges elnökeként aligha tud majd teljesíteni. Épp ezért minden eufória ellenére egy kicsivel több józanságra, egy kicsivel több távolságtartásra, az elnökjelöltek részéről pedig egy kevéssel több szerénységre lenne szükség.