Világító rákdaganatok vezethetnek a gyógyuláshoz

1 perc

2008.09.01. 10:52

Milliméteres pontossággal távolítható el az emberi szervezetből a rákdaganat egy új amerikai megoldásnak köszönhetően. A technológia titka egy különleges injekcióban és egy világítótestben rejlik.


© John V. Frangioni, M.D., Ph.D. Beth Israel
Deaconess Medical Center, Boston
A bostoni Beth Israel Deaconess Medical Center kutatóinak módszere a sebészorvosok régi problémáját próbálja orvosolni. A rákműtétek esetén ugyanis, főként a betegség előrehaladott állapotában, nem lehet teljes biztonsággal tudni, hogy a daganatot egészében sikerült-e eltávolítani.

A FLARE névre keresztelt rendszer infravöröshöz közeli frekvenciájú fénnyel világítja meg a műtendő szervet, amelybe előzőleg egy különleges festéket, úgynevezett NIR-fluorofort fecskendeztek be. A festék részecskéi bizonyos sejt- vagy daganattípusokhoz csatolják magukat és a majdnem-infravörös fény hatására világítani kezdenek.

Egy jelvevő az aktív festékrészecskékből így kinyert fénytérképet egy videomonitorra küldi tovább. A világító ráksejteket gyakorlatilag a páciens testének videofelvételére vetítik rá, így pontosan lehet tudni, hova kell vágni a beteg szervezetében - egy lábbal működtethető kapcsoló képes tovább nagyítani a képen, illetve ezzel lehet a kép állását változtatni, fejlettebb verziókban pedig várhatóan a szervezet más szintjeit, például az idegeket vagy a véredényhálózatot is meg lehet majd tekinteni.

A FLARE-t eddig csak egereken és disznókon próbálták ki, hamarosan emberi tesztekre is sor kerül. A technológia továbbfejlesztése már csupán kémiai problémának fogható fel az egyre bonyolultabb összetételű festékanyagok előállítása miatt, nyilatkozta John Frangioni, a projekt igazgatója, aki hozzátette: különleges ágenseket kívánnak kifejleszteni különféle, fénnyel láttatható daganatokra, idegekre és véredényekre is.