Pénzpiaci válság: 80-120 bázisponttal drágulhatnak a hitelek

1 perc

2008.10.07. 14:27

Magyarországra is erős hatást gyakorolhat a globális pénzpiaci válság, hiszen az államháztartás, a vállalkozások és a lakosság is hitelfelvevő, vagyis nem rendelkezik a fejlett országokhoz hasonló megtakarításokkal - jelentette ki Parragh László, a Magyar Gazdasági Kamara elnöke.

Ugyanakkor az Amerikában és Nyugat-európában tapasztalható pénzpiaci zavarok és az ezt kísérő dekonjunktúra miatt drágul a vállalkozások finanszírozása és nincs fogyasztásbővülés, ami nehezíti a magyar vállalkozások helyzetét - közölte Parragh László a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara küldöttgyűlésén. 
 
Mindezt tetézi szerinte, hogy nem tudható: a 80-90 százalékban külföldiek által tulajdonolt magyar bankok anyabankjai, milyen nehézségekkel kénytelenek szembenézni a következő időszakban. A kamarai elnök szerint az egyik legfőbb gond, hogy a pénzpiaci zavarok következtében 80-120 bázisponttal drágábbá válnak a kamatok. 
 
Ugyanakkor óriási kérdés, hogy amennyiben a Magyarországon működő külföldi bankoknál a következő 2-4 hónapban valamilyen probléma előáll az milyen hatást gyakorol majd a leánybankjaik helyzetére. 
 
"Én nem azt mondom, hogy attól kell félni, hogy fizetésképtelenekké válnak, de annak a realitása és kockázata bizony megvan, hogy a magyarországi működésük, az mondjuk nem lesz annyira hatékony és annyira bátor, mint amilyen eddig volt" - fogalmazott a gazdasági szakember. Ez megnyilvánulhat tőkekivonásban, a hitelkihelyezés lassításában, illetve a hitelek csökkentésében.
 
Végül meghatározónak nevezte a magyar gazdaság jövője szempontjából a külpiacok helyzetét. Ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy Németország, ahová a magyar export 29 százaléka jut, már most nehezen küzd a pénzügyi zavarokkal. 
 
Ugyanakkor a magyar termékek 85 százalékát befogadó Európai Unió területén működnek azok a nagy bankok, amelyek érintettek lehetnek ebben a tekintetben - mondta Parragh László. 
 
Szerinte ebben a helyzetben óvatosságra, a költségvetés és a vállalkozások kiadásainak csökkentésére, a likviditás megőrzésére van szükség. Ugyanakkor a kamara október 20. környékén lesz kész annak elemzésével, hogy a 2009-es költségvetés tervezete mennyire segíti ezeket a folyamatokat - hangsúlyozta a Magyar Gazdasági Kamara elnöke.