Karafiáth Orsolya: Az ördög már ott a falon, odafestve, szép, ugye?

5 perc

2025.05.18. 15:58

2025.05.18. 15:58

Soha akkora szükségünk nem volt még a félelemre, mint most. A félelem, hogy végképp elvehetik az alapvető jogainkat, legyen elég erős ahhoz, hogy legyőzze az összes többi, szánalmas félelmünket. Erről ír Az én hetem című sorozatunkban Karafiáth Orsolya, akinek az alábbi, az aktuális hírfolyam alapján válogatott szókészletből kellett ihletet merítenie: diktátortempó, határátlépés, kormányármány, békeblabla, szuvenír.

Kulcsszavak
Diktátortempó – A politikai fenyegetések után elkészítette a Fidesz a civil szervezetek és a független sajtó ellehetetlenítésére alkalmas törvény tervezetét. Amelyik szervezetet listázza a Szuverenitásvédelmi Hivatal, nem kaphat külföldi támogatást és 1%-os adófelajánlást sem. Az oroszhoz hasonló jogszabállyal vállalkozásokat is tönkre lehet tenni.
 
Határátlépés – Budapestről Nagyváradig gyalogol Magyar Péter, ez a válasza arra, hogy Orbán Viktor a Tihanyi Bencés Apátságban mondott beszédében kiállt a szélsőjobboldali román elnökjelölt, a korábban magyarok ellen is uszító George Simion mellett. 
 
Kormányármány – A Fidesz alkotmánybírót csinált Polt Péter legfőbb ügyészből, noha mandátuma még nem járt le. Új tisztségét 12 éven át töltheti be, ez egy esetleges kormányváltás esetén fontos lehet Orbán Viktornak. A Fidesz veterán politikusa, Hende Csaba is alkotmánybíó lett. Az új legfőbb ügyész Nagy Gábor Bálint lesz – a szabályok szerint 9 évig.
 
Békeblabla – Három év szünet után újra közvetlenül találkoztak a háborúban álló Ukrajna és Oroszország képviselői. Ám a tárgyalásokon csak miniszterek és miniszterhelyettesek vannak ott, noha korábban arról is szó volt, hogy az államfők, Putyin és Zelenszkij találkoznak, sőt felmerült, hogy Trump amerikai elnök is ott lehet.
 
Szuvenír – Botrány kerekedett abból, hogy Katar egy Boeing 747-est ajándékozott Donald Trumpnak. Kiderült, hogy az elnök személyesen nem fogadhat el ajándékot, így a óriásgépet egyelőre az Egyesült Államok légiereje kapja.

Bő tíz éve olvastam egy izraeli történész, Azar Gat elemzését a nacionalizmus arcairól, és pár megfigyelése mélyen bennem maradt. „A nacionalizmus olyan, mint a szex: okozhat jó érzéseket, de vannak, akik elképesztően kegyetlen tetteket követnek el miatta” – mondta. De mikor válik rosszá az egyébként igen közkedvelt szex? Hol fordul át az élvezet fájdalomba?

Ha végigvesszük, hogyan alakulnak ki a nacionalista tűzfészkek, minden annyira tisztának tűnik. A kemény indulatok felkorbácsolhatósága, a törzsi tempó mindig érdekelt, mert az addig egyértelmű és világos, hogy szeretjük a hozzánk hasonlókhoz kötni magunkat. Nyelv, vallás, terület: minden ilyesfajta vonzódás és összekapcsolás érthető. „A nacionalizmus természetes érzés: az emberek együttéreznek a hozzájuk hasonlókkal, és ez nem feltétlenül probléma. A jóléti állam is azért működött, mert az emberek hajlandók voltak a saját csoportjuk szegényebb tagjainak a jólétéért magasabb adókat fizetni. Sokkal kevésbé vagyunk viszont bőkezűek, ha más országok szegényein kell segítenünk” – állítja Azar Gat is.