Aston Martinból Volvóba vagy Kiába huppannak a londoni brókerek

2 perc

2008.10.09. 08:31

Az utóbbi évek csúcspontjához képest 60 százalékkal kevesebb prémiummal lesznek kénytelenek beérni az idén a pénzügyi válságtól súlyosan megtépázott londoni City befektetési bankárai - ha egyáltalán kapnak bármilyen jutalmat, jósolja az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző ház. Az idők változását mutatja, hogy a jelek szerint máris sok bankár dél-koreai kocsikba ül át.

Brókerautó, 2007
© Aston Martin
A Centre for Economics and Business Research (CEBR), amely rendszeresen tesz közzé előrejelzéseket a citybeli bankárok várható éves jutalmairól, csütörtökön kiadott új, erősen rontott prognózisában 3,553 milliárd fontra becsülte a City befektetési banki alkalmazottainak kiosztandó idei prémiumok összegét. Ez csaknem ötmilliárd fonttal kevesebb a tavalyi 8,514 milliárd fontnál, és 60 százalékkal marad el minden idők legmagasabb prémiumösszegétől, a 2006-os jutalmazási szezonban kifizetett 8,808 milliárd fonttól. A ház nemrégiben még 5,074 milliárd font prémiumot jósolt a londoni befektetési bankároknak 2008-ra.

A CEBR csütörtöki új előrejelzése szerint jövőre még az ideinél is vékonyabbak lesznek a prémiumborítékok a Cityben: 2009 végére a ház 2,769 milliárd font összjutalmat jósol a londoni bankároknak. Ez az összeg már 70 százalékkal lenne kevesebb a 2006-os csúcspontnál. Mindez az "emberemlékezet óta példátlan" piaci felfordulás következménye. A CEBR londoni elemzői elismerik, hogy ebben a környezetben még a meredeken rontott idei prémium-előrejelzés is minden korábbinál bizonytalanabb, mivel nem biztos, hogy a citybeli cégek akarnak-e az idén prémiumot fizetni, vagy jogilag lesz-e erre egyáltalán lehetőségük.

Brókerautó, 2008
© Kia
A brit kormány az elmúlt hetekben, a súlyos recesszióval fenyegető piaci válság nyomán többször is jelezte, hogy lépéseket tervez a milliárdos citybeli prémiumözön megfékezésére. Alistair Darling pénzügyminiszter a kormányzó brit Munkáspárt Manchesterben tartott idei éves kongresszusán azt mondta: a kormány szükségesnek tartja megvizsgálni a hatalmas banki prémiumok "kultúráját", mert ez a jutalmazási rendszer "torz döntéshozatali mechanizmushoz vezetett". A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) elnöke, Lord Adair Turner nem sokkal később tőkekövetelményi szigorításokat helyezett kilátásba olyan bankok számára, amelyek jutalmazási rendszere a hatóság megítélése szerint túlzott kockázatvállalásra ösztönöz. Nemrégiben Gordon Brown brit kormányfő is kikelt a nagy banki jutalmak ellen, mondván: a prémiumkultúra által hajtott "felelőtlenség" is oka a most kialakult piaci válságnak, és a City jutalmazási rendszerének egyes elemei "elfogadhatatlanok". A CEBR csütörtöki prognózisa szerint a citybeli jutalmazási rendszernek ugyan nincs vége, ám valószínűtlen, hogy a belátható jövőben visszatérnének az elmúlt években kifizetett prémiumösszegek.

A bankári jutalmak "eszkalációját" eddig hajtotta, hogy a pénzintézetek a legjobb szakértőket igyekeztek megszerezni és megtartani. A romló citybeli foglalkoztatási kilátások miatt azonban a banki alkalmazottak tárgyalási pozíciói jelentősen gyengültek - áll az elemzésben.

A pénzügyi központ prémiumözönének apadását több más ágazat is meg fogja érezni. Mivel a citybeli jutalmak hozzávetőleg 50 százaléka az ingatlanpiacra áramlott, a prémiumcsökkenés hozzá fog járulni például a máris megrendült helyzetű brit ingatlanszektor további gyengüléséhez, jósolják a CEBR londoni elemzői. A ház szerint a luxustermékek piacára aránytalanul nagy hatással lesz a citybeli jutalmak zuhanása. A legutóbbi adatok máris jelzik, hogy a Porsche sportautók nagy-britanniai értékesítése 27 százalékkal, az exkluzív Aston Martin luxusautóké 25 százalékkal esett vissza az idén éves összevetésben. Talán már a citybeli alkalmazottak fogyasztási döntéseinek kényszerű változását jelzi, hogy a dél-koreai Kia gépkocsikból ugyanakkor 18 százalékkal, a svéd Volvókból 13 százalékkal fogyott több, mint tavaly – áll a CEBR csütörtöki londoni elemzésében.