Vas kilépett az MDF-frakcióból, ami ezzel meg is szűnhet

2 perc

2008.10.10. 10:10

Vas János pénteken kilépett az MDF parlamenti frakciójából és a továbbiakban független képviselőként dolgozik – tájékoztatta Schmuck Andor, a Tisztelet Társasága ügyvezetője. Vas nem nyilatkozik a sajtónak.

Az MTI érdeklődésére az MDF egyelőre nem tudta megerősíteni ezt az információt. Vas Jánost a hvg.hu megpróbálta utolérni, de nem vette fel mobiltelefonját. Az MTI-nek telefonon sikerült utolérnie Vas Jánost, aki csupán annyit mondott, hogy nem kíván nyilatkozni.

A Tisztelet Társasága (TT) szerdán jelentette be, hogy nem működik együtt tovább az MDF-fel. Schmuck egyben felszólította a TT által az MDF-frakcióba delegált Vas János képviselőt, hogy lépjen ki a frakcióból. Ha Vas ennek valóban eleget tett, azzal halálra ítéltea frakciót: a házszabály szerint ugyanis az megszűnik, ha a képviselőcsoport létszáma 10 fő alá esik – márpedig a megfigyelési ügy miatt kipenderített Almássy Kornél nélkül jelenleg tízen alkotják a frakciót. Igaz, az ügy még az Országgyűlés ügyrendi bizottsága elé is kerülhet, ahol többségi szavazás dönthet. Mindenesetre ha megszűnik a frakció, akkor lőttek az MDF-es bizottsági helyeknek, a párt jegyzőt sem adhat az Országgyűlésnek és a frakcióknak járó külön állami támogatásoktól is elesik az MDF, így minden költséget (titkárság, szolgálati gépkocsik stb.) a pártnak kellene állnia.

Nem világos, hogy a Dávid Ibolyával eddig – látszólag – jó viszonyt ápoló Schmuckék miért döntöttek a szakítás mellett, az ügy hátteréről ugyanis senki nem akar nyilatkozni: sem Schmuck, sem Vas, a pártban pedig nyilatkozatstop van. MDF-közeli forrásból mindenesetre úgy tudjuk, hogy a Tisztelet Társasága a 2010-es választásokkal kapcsolatos együttműködésről korábban nem tudott megállapodni a párt vezetésével, és azt az információt, miszerint a 2010-es választásokon a párt országos listáján minden harmadik helyet a társaság kapta volna meg, a társaság szellőztette a sajtónak.

Kóka János szerint Vas János pénteki bejelentése, valamint az elmúlt hetekben nyilvánosságra került lehallgatási botrány nyomán úgy tűnik, különböző hatalmi csoportok szervezett manipulációs kampányt folytattak a Magyar Demokrata Fórum ellen. A liberális frakcióvezető együttérzéséről biztosította az MDF parlamenti képviselőit, és hangsúlyozta: továbbra is bízik abban, hogy a polgári középerők, liberálisok és konzervatívok fontos ügyekben és a piacgazdaság megerősítése érdekében együtt tudnak működni a parlamentben.