A német kormány is feladja a költségvetési célkitűzéseit

1 perc

2008.10.13. 09:35

A kialakult súlyos pénzügyi válság következményeként a német kormány arra kényszerült, hogy feladja azt az eddigi határozott törekvését, hogy 2011-re kiegyensúlyozott, újabb adósságok nélküli államháztartást hozzon létre.

Az eddigi elsődleges célkitűzés az volt, hogy 2011-re eladósodás nélküli költségvetés jöjjön létre. Peer Steinbrück pénzügyminiszter ezzel szemben egy hétfői nyilatkozatban elismerte, hogy a szóban forgó törekvés nem tartható. "A kiegyensúlyozott, adósság nélküli államháztartás célját nem veszítjük szem elől, az azonban a jelenlegi körülmények között nem valósítható meg" – fogalmazott egy lapinterjúban a Merkel-kormány pénzügyminisztere.

A Németországot is rendkívül erősen sújtó válság nyomán a kormány előbb teljes körű garanciát vállalt a magánszemélyek megtakarításaira, hétfőre virradóan pedig egy 400 milliárd eurót megközelítő bankmentő garanciacsomagot dolgozott ki. Az elkövetkező napokban várható az is, hogy a kabinet a jövő évi gazdaságnövekedési prognózist erőteljesen lefelé módosítja. Szakértők arra számítanak, hogy a 2009-re eredetileg tervezett 1,2 százalékos növekedést 0,5 százalékra korrigálják. Az ország legtekintélyesebb gazdaságkutató intézeteinek előrejelzései szerint ugyanakkor jövőre mindössze 0,2 százalékos gazdasági növekedés várható Németországban.

Hétfői nyilatkozatában a német pénzügyminiszter hangoztatta, hogy a távlati célkitűzések ellenére most mindenekelőtt a legfontosabb kérdések megoldására kell összpontosítani.

A német nagykoalíciós kormány 2005 őszi hivatalba lépésekor célul tűzte ki a költségvetés szanálását. Peer Steinbrück szociáldemokrata pénzügyminiszter később ennek határidejét 2011-ben szabta meg. Szakértők már korábban is annak az aggodalmuknak adtak hangot, hogy a célkitűzés nem tartható.