Az amerikai kormány 250 milliárd dollárt fordít bankok feltőkésítésére

1 perc

2008.10.14. 09:31

Az amerikai kormány 250 milliárd dollárt tervez fordítani banki részvények vásárlására, a pénzintézetek feltőkésítésére – írta a The New York Times kedden az online kiadásában.

A CNBC televízió értesülése szerint a washingtoni adminisztráció a befagyott hitelpiacok kiolvasztását célzó közvetlen tőkeinjekciós programban valószínűleg bankok ezreinek nyújt majd segítséget. Az összeg felét a 9 legnagyobb bank kapja majd; az adminisztráció elsőbbségi részvényeket fog vásárolni.

Henry Paulson pénzügyminiszter kedden körvonalazza a banki részvényvásárlási elképzelések részleteit, de az előzetes értesülések szerint a legnagyobb feltőkésítési lépéseket a következő bankok esetében hajtják végre: Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, valamint a Bank of New York Mellon, State Street és Merrill Lynch.

A Bush-kormány ezenkívül várhatóan felhatalmazza majd a szövetségi betétbiztosítót (FDIC), hogy a nem kamatozó – többnyire vállalati – bankbetétekre korlátlan garanciát nyújtson.

Elemzők megjegyzik: az adminisztráció válságkezelési programjában éles fordulatot jelent a néhány napja meghirdetett banki részvényvásárlás, a korábbi stratégiában ugyanis még a banki portfóliók megtisztítása, a jelzálogalapú „mérgező” hiteltermékek felvásárlása volt a cél.

A The New York Times úgy tudja, hogy négy bank – a Citi, a JPMorgan Chase, a Bank of America és a Wells Fargo – egyenként 25 milliárd dollár állami tőkejuttatást kap. A Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankban a kormány 10 milliárd dolláros részvénycsomagot tervez vásárolni.

Paulson pénzügyminiszter hétfőn délután Washingtonban egyeztetett a nagybankok vezetőivel. „Még mindig köd borítja a bankokat, de remélhetőleg ezek lesznek az első napsugarak” – fogalmazott a tőkeinjekció programjával kapcsolatban Wayne Abernathy, az Amerikai Bankszövetség szakértője.