Bush: az amerikai kormány beszáll a bankokba
Az amerikai kormány hozzáfog a pénzintézeti részvények vásárlásához, hogy segítsen kiolvasztani a befagyott hitelpiacokat, ösztönözze munkahelyek teremtését és a gazdaság növekedését – jelentette be George W. Bush amerikai elnök kedden.
George Bush az elnöki pulpitusnál. Az állam bevásárolni megy © MTI |
Konzervatív politikusok, kommentátorok bírálták az adminisztrációt a bankok részleges államosításának terve miatt. Bush nekik is üzent, azt mondta: úgy tervezték meg a programot, hogy a bankok visszavásárolhassák majd az államtól a részvényeket, amikor a piacok stabilizálódnak és magánforrásokból tőkéhez tudnak majd jutni. „Az állami bankrészvény-vásárlás korlátozott és átmeneti lesz” – hangsúlyozta. Ezekről az általa „példátlannak és agresszívnek” nevezett lépésekről azt mondta, hogy azok célja „nem a szabadpiac megszerzése, hanem a megőrzése”. A pénzügyminisztériumból előző nap kiszivárgott, hogy az adminisztráció 250 milliárd dollárt tervez fordítani a bankok tőkefeltöltésére.
A CNBC televízió értesülése szerint a befagyott hitelpiacok kiolvasztását célzó közvetlen tőkeinjekciós programban az összeg felét a kilenc legnagyobb bank kapja majd, amelyekben a kormány elsőbbségi részvényeket fog vásárolni.
A liberális New York Times megjegyezte, hogy a Bush-kormány válságkezelési programjában éles fordulatot jelent a néhány napja meghirdetett bankrészvény-vásárlás, a korábbi stratégiában ugyanis még a bankok portfoliójának megtisztítása, a jelzálogalapú „mérgező” hiteltermékek felvásárlása volt a cél. A lap úgy tudja, hogy négy bank – a Citigroup, a JPMorgan Chase, a Bank of America és a Wells Fargo – egyenként 25 milliárd dollár állami tőkejuttatást kap, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankban a kormány 10 milliárd dolláros pakettet tervez vásárolni.