Bloomberg
Orbán Viktor azon dolgozik, hogy kiirtsa az elégedetlenséget – egy évvel a választások előtt. A magyarok viszont azt figyelik, véletlenül nem a demokráciát akarja-e felszámolni. Bírálók szerint a legújabb törvényjavaslat célja, hogy orosz mintára lecsapjon a riválisokra. Ám aligha visszakozik, mivel kemény küzdelemre számíthat jövőre, ugyanakkor Donald Trump sikere felvillanyozta az Unió renegát vezetőjeként.
A cikke szerzője, Simon Zoltán, a budapesti tudósító megszólaltatja Hegedűs Dánielt, a Német Marshall Alapítványtól, aki úgy véli, hogy a támadás most már felgyorsult a politikai sokszínűség ellen. Az ország közelít ahhoz a ponthoz, amelyen túl már csupán az erőszak hiánya különbözteti meg attól, ami a civil társadalom és a média sorsa az olyan helyeken, mint Oroszország.
De erőt kell mutatnia, ezért valószínűleg bekeményít a civil szférával és a sajtóval szemben. Ez nem csupán üres fenyegetés. Egy éven belül akár még nagyobb szervezeteket is bezárhatnak, még akkor is, ha csupán EU-támogatást kapnak. Orbán nem engedheti meg, hogy gyengének látszódjék.
Az amerikai elnökváltás folytán igazolva látja saját nemzeti populizmusát. De egyben jó kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint szorosabb együttműködésre törekszik Közép-Ázsia autokrata vezetőivel. Ellenben támad más uniós és NATO-kormányokat.
Magyar Péter felbukkanása azonban váratlanul érte, ideértve, hogy az ellenzéki vezér szakadatlanul kampányol és ügyesen bánik a közösségi médiával. Kihasználja a megélhetési válságot és széles körű korrupció érzetét.