Egyetértés a gáz-OPEC létrehozásáról
Konszenzus jött létre a gáz-OPEC létrehozásáról – jelentette be kedden az iráni olajügyi miniszter, miután megbeszélést folytatott katari kollégájával és az orosz Gazprom elnökével.
Az iráni miniszter szerint igény volt egy ilyen kartell létrehozására, és most létrejött az egyezség annak felállításáról. Oroszország, Irán és Katar sorrendben a világ első, második és harmadik legnagyobb földgázkészletének birtokosa.
Európa és az Egyesült Államok többször felszólalt egy ehhez hasonló szervezet létrehozása ellen, mert az szerintük veszélyeztetné a globális energiabiztonságot és lehetőséget adna az ármanipulációkra.
A Gázexportáló Országok Fórumát először 2001-ben hívták össze, az informális csoport kartellé alakításának gondolatát az iráni vezetés vetette föl még tavaly januárban. Irán a kőolaj világpiaci árát jelentősen befolyásoló Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) mintájára szeretné felállítani a gáz-OPEC-et.
Az iráni olajügyi miniszter kedden azt mondta, hogy a mostani megbeszélés mérföldkő az Irán, Katar és Oroszország közötti együttműködés kiterjesztése terén. Hozzátette: a három ország vezető képviselőiből bizottságot állítanak fel.
Alekszej Miller, a Gazprom vezetője a megbeszélést követő sajtóértekezleten azt mondta, hogy a bizottság feladata lesz a meglévő és későbbi közös tervek irányítása, beleértve a kitermelést, a feldolgozást és a földgáz exportját.
A katari miniszter közölte: a gázexportáló országok novemberi ülésén jelentik be a szervezet létrehozását.
Oroszország már korábban jelezte érdeklődését egy OPEC-hez hasonló gázkartell létrehozása iránt Iránnal, Katarral, Venezuelával, Nigériával, Algériával, Egyiptommal, Indonéziával és Líbiával.
Európa gázszükségletének hozzávetőleg 30 százalékát szerzi be Oroszországból, és 10 százalékát Algériából.