Világhírű harvardi közgazdász: Évekig fog tartani a német kilábalás
Gyengélkedő európai autóipar, kereskedelmi háború a küszöbön, elszabaduló infláció Amerikában, Putyint megrengette a szíriai diktátor bukása, de az orosz-ukrán háborúnak nem lesz egyhamar vége. Legalább Donald Trump pragmatikus – interjút adott a világ 2025-ös kilátásairól Kenneth Rogoff közgazdász professzor.
hvg360
Kenneth Rogoff, a világhírű harvardi közgazdász professzor osztja a véleményt, hogy nagy bajban van Németország: küszködik a lepusztult infrastruktúra a magas energiaárak és a fokozódó autóipari konkurencia okozta válsággal – magyarázta a Spiegelnek adott interjúban. Ráadásul Amerikából büntetővámok fenyegetnek, elképzelhető a kereskedelmi háborúskodás. Évekig fog tartani, amíg ebből kikászálódnak a németek.
A kiadáscsökkentések és átszervezések hatalmas elbocsátási hullámot indítottak az európai autóiparban, amelyet egyszerre több probléma sújt: 2035-re teljesen át kellene állnia az elektromos autók gyártására, miközben visszaesett a kereslet e járművek iránt. A kínai gyártók egyre nagyobb konkurenciát jelentenek Európában, de még ennél is nagyobb baj, hogy a régi nagy autómárkák rohamosan szorulnak ki a kínai piacról.
Rogoff, aki nemzetközi sakknagymester is, túl szigorúnak tartja az adósságféket, mert az vészesen korlátozza a költségvetés mozgásterét. Ám ha lazítanak rajta, az önmagában nem segít. Viszont ha a világ dühből reagál a Trump által belengetett vámokra, akkor a helyzet kicsúszhat az ellenőrzés alól.
A következő amerikai elnök szerinte ugyan adja a bezárkózót, de igazából nem tudni, mi jár a fejében. Szerencsére sokszor pragmatikusnak bizonyul, és ha látja, hogy valami nem megy, akkor újratervez.
Nem szabad, hogy az európai államférfiak hagyják magukat megfertőzni a Trump-hisztériától
– hangsúlyozta Rogoff. A szakértő elképzelhetetlennek tartja, hogy Trump elhagyja a NATO-t, csupán kimondja, amit mindenki tud: az USA nem képes egyszerre megvédeni Európát, a Közel-Keletet és Tajvant. A demokratákkal ellentétben ő legalább tisztességes, amikor nyíltan szembenéz a valósággal.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?