Magyar katona is megsérült egy robbantásban Afganisztánban

1 perc

2008.10.27. 08:48

Felrobbantotta magát egy tálib öngyilkos merénylő hétfőn egy rendőrőrsön az észak-afganisztáni Baglán tartomány székhelyén, Puli-Humriban. A támadásban két amerikai katona meghalt, és többen megsebesültek, köztük egy magyar katona is.

A rendőregyenruhát viselő merénylő akkor hozta működésbe a testére erősített robbanószerkezetet, amikor afgán tisztviselők éppen amerikai katonákkal folytattak megbeszélést a rendőrőrs épületében a helyi rendőrkiképzési programról. Az amerikai hadsereg és afgán rendőrségi források szerint négy afgán biztonsági tisztviselő, három amerikai katona és egy gyerek sebesült meg a merényletben.

A Honvédelmi Minisztérium arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Puli-Humriban működő magyar Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) egy katonája is könnyebben megsebesült a robbanásban. A PRT katonái azért tartózkodtak az épület közelében, mert a NATO vezette nemzetközi biztonsági erők (ISAF) katonai delegációját kísérték a városi rendőrparancsnokságra, ahol a vendégek a helyi rendőrök képzési körülményeiről tájékozódtak.

A tárca közlése szerint a rendőrőrs udvarán éppen az afgán rendőrök kiképzésével foglalkozó nemzetközi civil csoport (Police Mentoring Team) dolgozott a támadás idején, és a robbanásban a kiképző csoport két tagja vesztette életét. (A csoportban nincs magyar résztvevő.) Zabiullah Mudzsahid, a tálibok képviselője telefonon közölte az AP amerikai hírügynökséggel, hogy a mozgalom egyik tagja hajtotta végre a támadást.

A merénylet idején Puli-Humriban tartózkodtak a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai, akik hallották a tőlük nem messze bekövetkezett robbanást. Mándi Márton Gábor, a szervezet Puli-Humriban tartózkodó munkatársa telefonon elmondta: a halálos áldozatok és sebesültek számáról egyelőre ellentmondásos híreket kapnak.

Az Afganisztánban 2001 óta jelen lévő szervezet munkatársait közvetlenül nem érintette a merénylet, azonban munkájukat jelentősen nehezíti a biztonsági helyzet romlása. A szigorú biztonsági előírások korlátozzák a szervezet mozgását, lelassítják a programok szervezését.