Átfogó költségvetési módosítási indítvány a javaslatokról
A kormány azt tervezi, hogy átfogó módosító javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek a tervezett intézkedésekről, de nyitott arra, hogy ebbe más pártok indítványait is beépítse - közölte a miniszterelnök a keddi ötpárti egyeztetésen.
"Akkor amikor a folyik a költségvetési vita, a parlamentben egy átfogó módosító indítvánnyal egy ezeket a feltételeket tartalmazó javaslatokat fogunk majd megtenni" - mondta a miniszterelnök.
A kormányfő a pártok képviselőinek felszólalását követően megerősítette, hogy Magyarország nem plusz hiteleket akar felvenni, az IMF-fel kötendő megállapodás miatt nem növekszik Magyarország államadóssága, hanem a meglévő hiteleket lehet erre átváltani.
Az MDF elnökének arra a felvetésére, hogy volt-e más lehetőség az IMF-en kívül, a kormányfő azt mondta: az uniónak lényegében nincsenek ilyen forrásai, sem eljárási szabályai. A Fideszhez fordulva azt mondta: várják, hogy a költségvetési szabályokat kiterjesszék az önkormányzatokra is, ahol a Fidesz van többségben.
A miniszterelnök az esemény nyilvánosságát kritizáló ellenzéki véleményekre azt mondta: a korábbi egyeztetésen a Fidesz kérése volt, hogy ne zárt körben egyeztessenek, ezért lett ez a konzultáció is sajtónyilvános.
Veres János pénzügyminiszter a frakciók képviselői által feltett kérdésekre válaszolva azt mondta: az IMF előtt elsőként az unióhoz, valamint az Európai Központi Bankhoz fordultak, de ennek a helyzetnek a kezelésére az EU-ban nincs gyakorlat, sem forrás. A pénzügyminiszter közölte: a megbeszélés alatt érkezett hír, hogy az Európai Bizottság pénzügyi támogatást készít elő Magyarország számára.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke arról beszélt, hogy a kialakult helyzet miatt nem osztható meg a felelősség a kormány és az ellenzék között. A miniszterelnök figyelmébe ajánlotta, hogy a bizalmi válság és a kormány hiteltelensége miatt kell Magyarországnak 400 milliárd forint kockázati felárat fizetnie, ha hitelesebb vezetése lenne az országnak, akkor ezt meg lehetne spórolni.
A költségvetési bizottság fideszes elnöke szerint az IMF-fel kötendő megállapodást a parlament költségvetési bizottsága előtt kellett volna megtárgyalni, zárt ülésen. A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra is, hogy valutaalappal kötendő megállapodással Magyarország olyan csoportba kerül, ahol Izland, Ukrajna, Fehéroroszország és Pakisztán van.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke felszólalásban azt mondta: önmagában az IMF-fel és Európai Központi Bankkal történő megállapodás valószínűleg megnyugtatólag hat a magyar gazdaságra és a forintra is, egy ilyen döntés segíti a válságból való kimenetelt, de ezzel a döntéssel Magyarország Ukrajnával, Bulgáriával és Pakisztánnak kerül egy csoportba, ami befektetési szempontból komoly negatívum.
Dávid Ibolya szerint szeretnék tisztán látni, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár bekerülni Magyarországnak az IMF és az EKB támogatotti körébe.
A miniszterelnök stabilizációs és növekedési programja kapcsán azt mondta: Gyurcsány Ferenc még nem tett le az asztalra válságkezelő programot, miközben a mostani ötpártin egy nagy nemzeti megállapodásra tett javaslatot. Szerinte amíg ezeknek írásos, hatáselemzésekkel ellátott anyaga nincsen, addig csak ötletekről lehet beszélni.