BoE: a brit és nemzetközi pénzügyi rendszer kivételesen instabil

2 perc

2008.10.28. 12:05

Az utóbbi hónapok árfolyam-összeomlásai 2800 milliárd dolláros (594 ezer milliárd forintos), piaci értéken mért veszteséget okoztak az amerikai, a brit és az euróövezeti pénzintézetek értékpapírosított hitelpiaci termékportfolióiban, áll a Bank of England kedden közzétett féléves bankszektor-jelentésében, amely szerint a fejlett piaci bankok kockázatát növelik a feltörekvő térségben zajló fejlemények.

Globális veszteség
A Bank of England (BoE) szerint a pénzügyi rendszerben 2800 milliárd dolláros hiány keletkezik globálisan. Ez a veszteség annak dacára jött létre, hogy a világ kormányzatai összesen mintegy 4000 milliárd dollárnyit áldoztak a válság legyűrésére. A globális pénzügyi válság veszteségkihatásaira eddig számos becslés született. Eddig banki elemzések legfeljebb 2000 milliárd dollárnyi veszteséget jósoltak, az IMF 1400 milliárdnyit pár héttel ezelőtt, egy vezető kelet-európai tőkepiaci vállalkozás 700 milliárd alattira becsülte a múlt héten a hitel- és jelzáloghitel válság teljes veszteségét, melyből több mint 400 milliárd az Egyesült Államokban képződött veszteség.
A brit jegybank szerint a három pénzügyi erőcentrum által a pénzpiaci termékportfoliókon elszenvedett piaci veszteségek az áprilisban kiadott előző felmérés óta megkétszereződtek.

A jelentés "kivételes szintűnek" minősíti a brit és a globális pénzügyi szektor instabilitását, kiemelve, hogy a befektetői kockázatvállalási hajlam világszerte "összeomlott". A Bank of England szerint a brit bankrendszerre nagyobb nyomás nehezedik, mint az I. világháború óta bármikor.

Mervyn King, a brit jegybank kormányzója a múlt héten, vezető brit üzletemberek előtt tartott előadásában még drámaibb megfogalmazást használt, mondván: a brit bankrendszer az I. világháború kezdete óta nem volt olyan közel az összeomláshoz, mint e hónap elején, és "radikális lépésekre volt szükség a bankszektor túlélése érdekében".

Ez a radikális lépés minden idők legnagyobb, kiegészítő elemeivel együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű nagy-britanniai bankmentő programja volt, amelynek keretében - évtizedek óta először - többségi állami tulajdonba kerültek brit nagybankok.

A Bank of England keddi jelentése szerint a fejlett piaci bankrendszerekre nehezedő nyomást fokozhatják a feltörekvő piacokon bekövetkező "kedvezőtlen fejlemények", mivel például a fejlett gazdaságokban működő, nemzetközi tevékenységet is folytató nagybankokat jelentős hitelveszteségek érhetik.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott féléves globális bankrendszer-kockázati felméréseinek legfrissebb összeállítása szerint a feltörekvő Európában tavaly 31 százalékkal - a világgazdasági átlag kétszeresével - nőtt reálértéken a hitelkiáramlás.

A térségi átlagon belül azonban Magyarországon volt a legalacsonyabb a hitelkihelyezések növekedése. A magyar piacon, nominálértéken 18,8 százalékkal nőtt a kölcsönzés 2007-ben, a 2008 júniusával zárult egy évben a nominális ütem 15,5 százalékra lassult, reálértéken számolva, 2006-2007 átlagában pedig mindössze 10,0 százalékos volt a hitelnövekmény Magyarországon a Fitch adatai szerint.

A magyar bankrendszer kapta egyedüliként az egész térségben a legjobb osztályzatot a Fitch Ratings által kidolgozott indexsorban, amely a hitelkihelyezésekből és az ezek táplálta árfolyambuborékokból eredő rendszerszintű potenciális stresszt méri.