Adótörvények: Kóka szerint szigorít és bonyolít
A parlament megkezdte az adó- és járuléktörvények módosításáról szóló törvényjavaslat vitáját. Az MSZP bizakodó, Kóka kiritkus, Herényi elégedetlen, a Fidesz a versenyképesség miatt aggódik.
A törvényjavaslat több sebből vérzik, hiszen szigorít, és nem enyhít, ráadásul bonyolultabbá is teszi a rendszert - ezt Kóka János (SZDSZ) mondta az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáján. Hozzátette: még most sem késő visszavonni, és olyan új javaslatot beterjeszteni, ami ténylegesen enyhít a vállalkozások terhein. A liberális frakcióvezető szerint az adóreformot belső átrendezéssel kellene megkezdeni, amire jelenleg is lenne mód. Úgy vélte, Magyarországon az állam tradicionálisan túladóztatja mind a polgárait, mind pedig a cégeket, és az adóalanyok rendre megpróbálják elkerülni az adót. Közölte: a magyar cégek, a polgárok azért csalnak, mert nincs más választásuk, hiszen ha befizetnék az adót, akkor nem tudnának megélni, a cégek tönkremennének. A szabad demokrata vezérszónok leszögezte: kölcsönös bizalmatlanságra sem egy működő gazdaság, sem a társadalom nem tud építeni. Kifejtette: a hatóságok most abból indulnak ki, hogy a vállalkozó csal, és ennek megelőzése érdekében válik egyre bonyolultabbá az adórendszer. Ám éppen e bonyolultság okán lehetetlenné válik az adókövetés, és ebből az ördögi körből nem lehet kilépni.
Az MDF sem támogatja a módosításokat. Herényi Károly, az MDF vezérszónoka azt mondta, hogy a lehetőségeket figyelembe véve adócsökkentésről nem, csupán adóátrendezésről lehet szó. Szerinte egy ilyen lépés javítaná a vállalkozások versenyképességét és a társadalmi igazságosságot is elősegítené.
A Pénzügyminisztérium államtitkára szerint a Fidesznek nem kellene külföldi országok gyakorlatára hivatkozni az adócsökkentés kapcsán, mert képviselői nem tudnak konkrét vagy összehasonlító példákat mondani; Keller László ezt az adótörvény-módosítási javaslat általános vitájában mondta. A PM államtitkára kiemelte: megnézték, hogy más európai országokban milyen adócsökkentésekre került sor, s kitért arra, hogy egyes országokban például társasági adókedvezményeket, illetve kedvezményes hitelkereteket vezetnek be. Hangsúlyozta: Magyarországon ezeknél kedvezőbb a szabályozás.
Tállai András (Fidesz) ezzel kapcsolatban azt mondta, az államtitkár által mondott példák is bizonyítják, hogy az európai országok "így vagy úgy", a válság közepette adócsökkentéssel próbálkoznak. Magyarországon túladóztatás folyik, ezt bizonyítja az is, hogy az élőmunkaterhek tekintetében hazánk a 26. az Európai Unióban, és csak Belgium van rosszabb helyzetben - hangsúlyozta Tállai. Kiemelte azt is, hogy Magyarországon 44 százalék körüli a jövedelemcentralizáció, amellyel versenyképtelenek vagyunk az unióban.
A vitáról olvasson többet az Adózónán!