Baktériumok okozzák az esőzést és havazást?

1 perc

2008.12.10. 06:37

Egy amerikai mikrobiológus elmélete szerint a zivatarok és hózáporok kialakulásában baktériumok is kulcsszerepet játszanak.

A Pseudomonas syringae átalakíthatja
az időjárásról alkotott elképzeléseinket
© AP
A Popular Science decemberi számában megjelent írás tanúsága szerint Brent Christner, a Louisiana State University kutatója olyan teóriát állított fel, amely alapjaiban változtathatná meg a meteorológiai előrejelzéseket, sőt, még az igény szerint érkező esőzést is lehetővé teheti.

A szakember négy éve kezdte el vizsgálni a Pseudomonas syringae nevű baktérium vándorlását a Föld körül. Ez a mikroorganizmus segít a növények levelein kialakuló dér létrejöttében. Az alapvető felvetés az volt, hogy a baktériumok a növények magvain utazva jutnak el távolabbi helyekre. Azonban amikor Christner 19 különböző helyszínről származó hómintát vizsgált meg, azt találta, hogy a Pseudomonas baktériumok még ott is megjelentek – például a Déli-sarkon és Kanada egyes vidékein – ahol egyébként nem találni semmiféle növényi magot.

A kutató feltételezése szerint a baktériumok nem a magvakon, hanem a felhőkön utaznak. A Pseudomonas ugyanis úgy funkcionál, hogy egy különleges fehérje kibocsátásával elősegíti a jégkristályok növekedését a növények levelein. A levelek ezáltal elfagynak és meghasadnak, a baktérium pedig táplálkozhat az így kiszabaduló tápanyagokból. A mikroorganizmusok ezután a levegőbe kerülnek, ahol egészen a légkör felsőbb rétegeibe is eljuthatnak. Itt szerepük lehet az esőfelhők kialakulásában is.

Christner vizsgálatai során most arra keresi a választ, hogy pontosan mennyi csapadékot képesek a baktériumok gerjeszteni. A felfedezés folyományaként fellendülhetnek az időjárás befolyásolására tett kísérletek, s a gazdák például olyan speciális növényeket termeszthetnek a jövőben, amelynek spórái, vagy virágpora tartalmazza a Pseudomonas hatóanyagait, lehetővé téve a súlyos aszályok kiküszöbölését.